חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:35 י"ג בסיון התש"פ, 5/6/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מתן תורה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1411 - כל המדורים ברצף
כבוד ארעי מול זיכרון היסטורי
יש חדש
לא לדבר בגנות ישראל
מתן תורה
למנוע צער
הארץ שומרת
ספר התורה חיבר מחדש
למה לאכול לחם
החומש מצא את בעליו
לא תחמוד

דיי בפה אחד

רבי שמעון בר-יוחאי אמר: אילו הייתי עומד בהר סיני בשעה שניתנה התורה לישראל, הייתי מבקש מאת הקב"ה שייבראו לאדם שני פיות, האחד שעמל בו בתורה, והאחד שעושה בו כל צרכיו. חזר ואמר: ומה אם אחד הוא, אין העולם יכול לעמוד בו מפני דלטוריה שלו, אילו היו שניים – על אחת כמה וכמה!

(ירושלמי ברכות)

שתי תקופות

את ימי העולם יש לחלק לשתי תקופות: הראשונה, מבריאת העולם ועד מתן תורה, והשנייה מאז מתן תורה, שמאז נקראו בני ישראל בכינויי חיבה מיוחדים – 'עם סגולה', 'העם הנבחר', 'גוי קדוש'.

(ספר המאמרים תש"ו)

יד אחת

"ויחן שם ישראל נגד ההר" (שמות יט,ב). אילו היו כל בני ישראל עושים אגודה אחת ומשלבים איש את ידו ביד רעהו, היו כל הידיים נעשות יד אחת, והייתה מגעת עד כיסא הכבוד.

(הרבי מקוז'ניץ)

נגד ההר

על "ויחן שם ישראל נגד ההר" רש"י מפרש: "כאיש אחד בלב אחד". בעבודת ה' בחיי היום-יום יש דברים שנדמים לאדם כ'הר' שקשה לעלות עליו, כגון אדם האומר בליבו: הרי אני עסוק כל-כך, כיצד אוכל לקבוע עיתים לתורה. כנגד מצב זה צריך להיות "ויחן שם ישראל" – צריכים כולם להתחזק "כאיש אחד".

(ספר המאמרים תרצ"ו)

בכוח העם כולו

"ויענו כל העם יחדיו... כל אשר דיבר ה' נעשה" (שמות יט,ח). רק בכוחו של כל העם יחדיו אפשר לקיים את כל התורה כולה, שכן יש מצוות רבות התלויות ברבים, בציבור, ואי-אפשר לקיימן ביחיד.

(הגאון מווילנה)

עולם, שנה, נפש

"והר סיני עשן כולו" (שמות יט,יח). 'עשן' ראשי תיבות עולם שנה נפש. משמעות ה'עשן' בלימוד התורה היא: 'עולם' – מקום, ללמוד תורה בכל בית ובכל מקום. 'שנה' – זמן, להרבות בכמות הזמן המוקדש ללימוד התורה. 'נפש' – חיות, להוסיף באיכות הלימוד, שהלימוד יהיה בחיוּת יתרה, וממילא יֵדע וישיג בעומק יותר.

(לקוטי שיחות)

להעלות ולרומם

"כי לבעבור נסות אתכם בא האלוקים ובעבור תהיה יראתו על פניכם" (שמות כ,יז). "נסות" – לשון הרמה (רש"י). משה הסביר לבני ישראל שמטרת הקולות והלפידים הייתה להעלותם לדרגה נעלית ביותר של התבטלות ויראה מהקב"ה.

(תורה אור)

תנועת חיים

"וירא העם וינועו" (שמות כ,טו). "וירא העם" – בשעה שראו אלוקות, מיד פעל עליהם הדבר ש"וינועו" – נעשתה אצלם תנועה של חיים.

(היום יום)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)