חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"כל החיים – רצף של ניסים"
חיים יהודיים

 

משה רגב. הניסים החזירו אותו ליהדות

חזותו התמירה והמוצקה של משה רגב ולחיצת היד האיתנה שלו אינו מסגירות את העובדה שהרופאים נואשו מסיכוייו לעמוד על רגליו. קשה להאמין שהיו ימים שגופו היה מרוסק ופגוע כמעט ללא תקנה. "כן, זה נס", הוא אומר, "כל החיים שלי הם רצף של ניסים".

הוא נולד בגרמניה ועלה עם הוריו ארצה בשנת תשט"ו. המשפחה הייתה דתית-לאומית, השתקעה בבאר-שבע, ומשה הקטן נשלח לבית-ספר ממלכתי-דתי. משם המשיך לישיבה תיכונית, אבל ברח ממנה. "הייתי שובב ואהבתי ספורט יותר מלימודים", הוא מספר. "עסקתי בג'ודו ובקרטה. אפילו הייתי אלוף הארץ לנוער בארבעה סגנונות של אמנויות לחימה".

כל הגוף מרוסק

בצבא הוא מתנדב לצנחנים, ובמקביל חלה אצלו ירידה בשמירת המצוות. במלחמת ששת הימים הוא משתתף בכיבוש אבו-עגילה ואום-כתף. שבוע אחרי המלחמה הוא יוצא לסיור ניווט בנחל לוץ בסיני ושם מתרחש אסון: "הקומנדקר שלנו עלה על שדה מוקשים נגד טנקים. הנהג נהרג. ארבעה חיילים שישבו מאחור נפצעו קשה. אני יצאתי רק עם רסיסים ושברים קטנים. זה היה ממש נס".

שרשרת הניסים ליוותה אותה בימי המרדפים בבקעה, אבל הפעם שבה נזקק לניסים גדולים הייתה במלחמת יום-הכיפורים: "היינו בחוד-וחנית של חציית התעלה. הצוות שלנו עבר עם שייטת 13. אחר-כך העבירו את הג'יפים. בשלב זה ספג ג'יפ הפיקוד שלי פגיעה ישירה של טיל נ"ט. שמונה חיילים נהרגו לי. אני נפצעתי קשה. כל הגוף היה מרוסק. שלושה שבועות הייתי ללא הכרה. רופאים שראו אותי הרימו ידיים. לבני-משפחתי אמרו שההרוגים היו במצב שלם יותר ממני".

שיטה חדשנית

הישארותו בחיים הייתה נס גלוי, אבל הוא היה שבר-כלי. מי שנתן לו דחיפה להשתקם היה אביו: "אבי נכנס אליי ואמר: אתה תקום על הרגליים. אל תוותר. לידי הפגין אמונה וקשיחות, אבל בצאתו פרץ בבכי למראה מצבי".

השליח להצלתו היה בדמות רופא ושמו ד"ר גרושקביץ', שבא לבקרו במרכז השיקום בנהרייה. הרופא קבע שהשלד פגוע ללא תקנה: "ניתוחים לא יעילו. אתה תגמור בכיסא-גלגלים. אבל בעזרת תרגילים תוכל לחזק את השרירים ובכך לפצות על חולשת השלד". משה החליט שהוא מתחיל ליישם את השיטה, והלא-ייאמן קרה – הוא יצא מהשיקום צועד על שתי רגליו.

החיים האמיתיים

השיטה שהצילה אותו גרמה לו להתעניין בשיטות הרפואה האלטרנטיבית. בד-בבד התחיל לטפל בבני-משפחה ובחברים, והטיפול הועיל. "כשאני נוגע בבן-אדם, אני מרגיש את בעיות השלד והשרירים", הוא אומר. הוא הוסיף ללמוד ולפתח את שיטת הטיפול, המשלבת עיסויים ותרגילים, וכיום הוא מיישם אותה בהצלחה על מטופליו, ואף חיבר ספר על השיטה.

הניסים שקרו לו החזירו אותו אל היהדות שזנח. "חזרתי לשמור שבת. גרנו בראשון-לציון והתוודעתי לחסידי חב"ד בעיר. התחלתי לטפל גם בתושבי כפר-חב"ד, והתקרבתי לעולמה של החסידות". כיום הוא מתגורר במושב צפריה, אבל כל בוקר בחמש הוא טובל במקווה בכפר-חב"ד, לומד שיעור חסידות ומתפלל במניין הראשון. "אלה החיים האמיתיים", הוא אומר.


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)