חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הרבי שהרים את קרן היהדות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1410 - כל המדורים ברצף
מנהיגות פירושה מסירות-נפש
יש חדש
חייבים לצאת מהגלות
שירת הים
הצלפות חביבות
כוח פסוקי תורה
הרמזים הנכונים
השירה העתידית
הרבי שהרים את קרן היהדות
שנת 'מעשר עני'

אולם בית-הכנסת המרכזי בס' לואיס שבארה"ב היה גדוש במאות יהודים, שבאו להשתתף בביקור ההיסטורי של הרבי הריי"צ (רבי יוסף-יצחק שניאורסון) מליובאוויטש בעיר בשנת תר"צ (1930). לפתע נשמע רעש בקצה האולם. אלה היו יהודים שביקשו להסב את תשומת ליבו של האורח החשוב.

"הרבי מליובאוויטש, אנו רוצים לבנות מקווה בעיר!", קראו לעברו בכאב. הרבי הגיב ואמר שמיד בתום דבריו ייפגש עם ראשי הקהילה ויפעל כדי לקדם את בניית המקווה. ואכן, הרבי נתן לראשי הקהילה מטבעות של ברכה. "העניקו מטבע לכל מי שיתרום כסף בעבור בניין המקווה", אמר להם. כעבור זמן לא-רב הוקם המקווה. "היוזמה של הרבי חוללה רעש בקהילה", סיפרה קשישה, שנכחה בביקור, לשליח חב"ד הנוכחי בעיר, הרב יוסף לנדא.

ביקור הכנה

זו הייתה פעולה אחת משרשרת פעולות של הרבי הריי"צ במהלך ביקור של עשרה ימים בעיר. "כששאלו את הרבי על מטרת הביקור, הוא השיב שבא להרים את מצב היהדות בארה"ב, בשיתוף פעולה עם רבני אמריקה'", מספר הרב לנדא. "מצב היהדות בארה"ב באותם ימים היה בשפל, והרבי ביקש להפיח רוח חיים בקרב היהודים".

ממשיך ומספר הרב לנדא: "הקהילה נערכה רבות לקראת הביקור. לפני כמה שנים הצלחתי למצוא בארכיון הקהילה תמונה נדירה מקבלת הפנים לרבי. בתמונה אפשר לראות קהל רב ממתין לרבי. בין הממתינים היו גם ילדים מתלמוד-התורה המקומי".

מהפכה יהודית

לידי הרב לנדא התגלגל לפני כמה שנים גזיר עיתון ביידיש, המדווח על אותו ביקור. "מהדיווח, המתאר בפרטות את המסע כולו, אפשר להבין את ההשפעה הגדולה שלו. הוכחה לכך היא הקשר הרצוף ששמרו ראשי הקהילה גם בהמשך עם חסידי חב"ד. בשנים שלאחר מכן פנתה הקהילה אל הרבי הריי"צ, בבקשה לשלוח להם רב. הרבי בחר ברב שלום ריבקין ע"ה, והוא פעל רבות במקום וחולל מהפכה של ממש".

בשנת תשמ"א נשלח הרב לנדא לשמש שליח הרבי בעיר. "העובדה שהרבי הריי"צ ביקר בעיר מוסיפה כוחות, עידוד ואומץ", אומר הרב לנדא.

משפט יהודי

במשך שלושים וחמש שנות שליחותו בעיר זכה להצלחות רבות. "כיום יש לנו שלושה בתי-חב"ד בעיר, אחד מהם בקמפוס יוקרתי, שבו לומדים כאלפיים וחמש-מאות סטודנטים יהודים. יש לנו פעילויות מגוּונות עם יהודי העיר לאורך השנה כולה", הוא אומר.

כשאנו מבקשים ממנו לציין יוזמה מיוחדת שלו, הוא מספר: "יש מיזם מיוחד שאני גאה בו. על-פי החוק, עורך-דין חייב אחת לזמן מסויים להתפנות ללימודים, כדי לקבל אישור עדכני. הצלחנו להביא לידי כך שעורכי-דין יהודים יוכלו ללמוד גמרא, כחלק מהלימודים הרשמיים. אנחנו עורכים מעת לעת יום עיון מיוחד לעורכי-דין יהודים, ומזמינים רבנים בעלי שפה עשירה, המציגים את חוקי המדינה לצד גישת התלמוד לחוק. השנה ציַינו עשרים שנה למיזם".


למעלה: הרבי הריי"צ בביקורו בעיר. למטה: הרב לנדא פותח את מושב בית המחוקקים במיזורי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)