חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מנהיגות פירושה מסירות-נפש
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1410 - כל המדורים ברצף
מנהיגות פירושה מסירות-נפש
יש חדש
חייבים לצאת מהגלות
שירת הים
הצלפות חביבות
כוח פסוקי תורה
הרמזים הנכונים
השירה העתידית
הרבי שהרים את קרן היהדות
שנת 'מעשר עני'

יש מסירות נפש מול רדיפות ואיומים, ויש מסירות-נפש בעולם החופשי – מסירת כל הכוחות, המשאבים והמאוויים למען עם-ישראל

לפני 64 שנים, בשבת-קודש י' בשבט תש"י, אירעו חילופי משמרות בעולמנו. ביום זה נסתלק הרבי הקודם מליובאוויטש, רבי יוסף-יצחק שניאורסון, והחלה להאיר שמשו של חתנו וממלא מקומו, רבי מנחם-מענדל שניאורסון, הידוע ומוּכר בעולם כולו בתואר 'הרבי מליובאוויטש'. היום הזה קושר אפוא שני מנהיגי ישראל אלה, שדמותם מסמלת יותר מכול מסירות-נפש שאין לה גבולות.

הרבי הריי"צ התפרסם במיוחד בזכות מסירות-הנפש המופלאה שנהג מול המשטר הקומוניסטי העריץ ברוסיה הסובייטית. זו הייתה מסירות-נפש במובן הפשוט ביותר – סיכון החיים למען קיום היהדות. הוא עצמו, ומאות חסידיו ושליחיו, סיכנו את חייהם מדי יום ביומו כדי לחנך ילדים ברוח היהדות, להקים מקווה טהרה, לקיים מניינים לתפילה, לספק בשר כשר ולערוך ברית-מילה.

ואכן, הוא נאסר ונידון למוות, אולם בחסדי ה' ניצל מידי הקומוניסטים והצליח לצאת אל העולם החופשי, בעוד שליחיו הנאמנים נשארים ברוסיה וממשיכים במלאכת הקודש של השמירה על גחלת היהדות. הרבי, שעוּנה קשות בזמן מאסרו, היה שבור ורצוץ, אך הוסיף לפעול בלטווייה ובפולין, ואחר-כך באמריקה, למען קיום היהדות. במסירות-נפשו הניח את היסודות למפעל הגדול שביסס והרחיב לממדי-ענק חתנו וממלא-מקומו.

מה שטוב ליהודים

אצל ממשיך דרכו ראינו מסירות-נפש מסוג אחר. זו מסירות-נפש בתנאי העולם החופשי. אין מדובר בסיכון החיים דווקא, אלא במסירת כל הכוחות, המשאבים והמאוויים למען עם-ישראל. מסירות-נפש זו היא סודה של חסידות חב"ד, בהנהגתו המופלאה של הרבי.

מסירות-נפש זו הימנעותו של הרבי מלצאת אף ליום אחד של חופשה בכל שנות הנהגתו. מסירות-נפש היא נכונות להתמסר לגמרי לבעיותיו של עם-ישראל, לקבל בלילות המוני יהודים, להשיב על מכתביהם, לעמוד שבע ושמונה שעות על הרגליים כדי להעניק מברכותיו ומעצותיו לכלל ישראל.

מסירות-נפש היא העיקרון שהציב הרבי לפעילות חב"ד – לא לעשות מה שנראֶה טוב ומועיל לה, אלא "חב"ד צריכה לעשות מה שאחרים אינם רוצים או אינם יכולים לעשות". וכמו שאמר פעם אחת לרב חב"די מכובד, ששאלו אם לעסוק בענייני הכשרות: "לייצר בשר כשר מוכנים גם אחרים; תפקידך 'לייצר' יהודים שירצו לאכול בשר כשר".

התקווה והמשענת

מסירות-נפש היא מלחמתו הבלתי-מתפשרת של הרבי במדיניות הוויתורים והנסיגות, שמסכנת את ארץ ישראל ויושביה. הרבי ידע שהעמדות האלה אינן פופולריות בכמה וכמה חוגים, אך הוא לא פסק מלהזהיר ומלהתריע.

למרבה הצער לא שמעו בקולו ולא שעו לאזהרותיו. כל בר-דעת מבין עכשיו שהנסיגות והוויתורים הרחיקו את השלום, ורק הגבירו את להיטותם של אויבינו לתבוע מאיתנו עוד ועוד.

אולם הרבי גם נתן לנו את התקווה הגדולה מכול. הוא ליבה את האמונה בבואו הקרוב של משיח-צדקנו, וקרא לכל יהודי להכין את עצמו לקראתו. זו משענתנו בימים האלה. מאמינים אנו באמונה שלמה, כי כשם שבני ישראל יצאו ממצרים כהרף עין, כך נראה כאן בקרוב את משיח-צדקנו.


הרבי הריי"צ בשנותיו האחרונות ולצידו חתנו, הרבי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)