חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 י"ד בסיון התשפ"ד, 20/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יציאה ברכוש גדול
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1409 - כל המדורים ברצף
מה המניע ליצירת התבערה?
יש חדש
זמן משומר מששת ימי בראשית
יציאה ברכוש גדול
חכמת הרב
במי ראוי לקנא
נס החייל המשותק
לא בחיפזון
אסתר פולארד: "שחרור עכשיו"
שימוש באריזות ללא טבילה

בבקשה ממך

"דבר נא באוזני העם, וישאלו איש מאת רעהו ואשה מאת רעותה, כלי כסף וכלי זהב" (שמות יא,ד). אין "נא" אלא לשון בקשה. אמר לו הקב"ה למשה: בבקשה ממך, לך ואמור להם לישראל, בבקשה מכם, שאלו ממצרים כלי כסף וכלי זהב. שלא יאמר אותו צדיק "ועבדום ועינו אותם" קיים בהם, אבל "ואחרי כן יֵצאו ברכוש גדול" לא קיים בהם.

(ברכות ט,א)

היצר מפריע

מדוע היו צריכים להפציר כל-כך בבני-ישראל, ומניין החשש שלא ירצו ליטול ממצרים כלי כסף וכלי זהב? אלא מכיוון שזו מצווה מופיע מיד יצר הרע ומנסה לגרום שלא יקיימו את המצווה. לכן היה צורך להתחנן ולבקש שיקיימו זאת.

(סדר הדרוש)

שלא יחזרו

מדוע הורה הקב"ה לישראל לשאול מהמצרים "כלי כסף וכלי זהב"? אלא שכאשר בני ישראל יהיו חייבים למצרים הון גדול כזה, יפחדו לשוב למצרים.

(רבי משה מללוב)

מוכנים לוותר

בני ישראל מצידם היו מוכנים לוותר על הכסף ועל ההבטחה שיֵצאו ממצרים ברכוש גדול, שכן לנגד עיניהם עמדה השאיפה הגדולה של היציאה מגלות לגאולה. אבל הקב"ה תבע מהם שלא יוותרו על כך, כדי שלא תהא טענה לאברהם אבינו שהקב"ה לא קיים את הבטחתו לו.

(רבי יחיאל-מאיר מגוסטינין)

לסייע איש לרעהו

"וישאלו איש מאת רעהו" – יהודי אחד מאת חברו. צו הוא לדורות שבכל עת ובכל מקום יסייעו יהודים איש לרעהו ויעסקו בגמילות חסדים.

(רבי יוסף מקרלין)

ביקשו מתנה

משמעות המילה "וישאלו" אינה במובן של שאילת חפץ, שזו לקיחה על מנת להחזיר, אלא מלשון בקשה, כמו "אחת שאלתי מאת ה'" (תהילים כז). בני ישראל שאלו וביקשו מהמצרים לתת להם את כלי הכסף וכלי הזהב, וממילא לא היו כאן לא הונאה ולא גזל.

(רשב"ם)

נשיאת חן

אם בני ישראל גומלים חסד זה עם זה ועוזרים ותומכים איש ברעהו, נותן להם הקב"ה חן גם בעיני שונאיהם. התנהגות כזאת מעוררת בשמים חסד לבני ישראל והם מוצאים חן בעיני הבריות. זהו שנאמר בהמשך (יא,ג) "וייתן ה' את חן העם בעיני מצרים".

(תולדות אדם)

מניעת בזבוז

נאמר לבני ישראל שייקחו את הזהב והכסף בהשאלה, כי אילו היו אומרים להם שזה לצמיתות, היו ממהרים לבזבז את הכסף על בגדי מותרות ומלבושי כבוד, וה'רכוש גדול' היה נשאר בידי הסוחרים המצרים...

(מגנזנו העתיק)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)