חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:33 זריחה: 6:16 י"ג באדר א' התשפ"ד, 22/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מה המניע ליצירת התבערה?
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1409 - כל המדורים ברצף
מה המניע ליצירת התבערה?
יש חדש
זמן משומר מששת ימי בראשית
יציאה ברכוש גדול
חכמת הרב
במי ראוי לקנא
נס החייל המשותק
לא בחיפזון
אסתר פולארד: "שחרור עכשיו"
שימוש באריזות ללא טבילה

מדינה יכולה לכפות דברים על הפרט. אין בכוחה לנהוג דורסנות כנגד ציבור גדול, במיוחד בדברים הנוגעים לאמונה ולאורחות חיים

מנהל השיווק של החברה הציג תחזית קודרת לפני ההנהלה: "הציבור החרדי גדל והולך, שיעורו באוכלוסייה נעשֶה ניכר יותר ויותר, ואיננו מצליחים לגרום לו לצרוך את המוצרים שלנו. בקצב הזה לא נוכל לשרוד מול המתחרים שלנו".

"אולי צריך לשכור את שירותיה של חברת פרסום חרדית?", הציע אחד הנוכחים. "אולי ראוי לבחון אם ה'הכשר' שלנו מתאים לצרכן החרדי?", הביע משתתף אחר את דעתו. "אולי צריך להתאים את המוצרים שלנו להרגלי הצריכה של החרדים?", הועלה רעיון שלישי.

מנהל השיווק העיף בנוכחים מבט שחצני ופסק: "אני לא צריך יועצים ומומחים, אינני זקוק ל'הכשרים' של רבנים, וגם אינני רואה סיבה להתאים את המוצרים שלנו לצורכיהם. אני פשוט אכפה עליהם לצרוך את המוצרים שלנו. חכו, זה תהליך, אבל בסוף הם ייכנעו".

אין שגיאה שלא עשו

מנהל שיווק כזה היה נשלח מן הסתם להסתכלות. אין ספק שהיה מפוטר באותו רגע. שום הנהלה של חברה מסחרית לא הייתה תומכת ב'אסטרטגיה' הזויה מסוג זה.

אבל מה שברור לכל חברה מסחרית נעלם מבינתם של קובעי מדיניות בממשלה. הם מצהירים מעל כל בימה כי שילוב האוכלוסייה החרדית הוא צורך חיוני לעתידה של כלכלת ישראל, ובה בשעה נוקטים מהלכים שמוליכים לתוצאה ההפוכה.

יש דיי והותר אישים וגופים העוסקים בתחום הזה, של מציאת פתרונות תעסוקתיים לאוכלוסייה החרדית. הם זכו להישגים נכבדים ביותר בשנים האחרונות. הם יודעים כיצד להתנהל נכון, ברגישות הראויה, וכיצד להתאים את ההכשרה המקצועית לאורחות חייו של הציבור החרדי ולחששות המקננים בו.

ופתאום קמים אנשים שאין להם שום מושג אמיתי על עולמו של הציבור החרדי ומתחילים להנחית החלטות על ימין ועל שמאל. אין שגיאה שלא עשו, או בור שלא נפלו לתוכו. הם הצליחו להסעיר את הציבור החרדי כולו, להכניס אותו לתחושת נרדפות עמוקה, לפגוע פגיעה אנושה בתקציבי מוסדות החינוך שלו – והם מדקלמים ססמאות תלושות מן המציאות על 'תהליך' שתחילתו התקוממות וזעם וסופו השלמה. הזוי כבר אמרנו?

האומנם מסך עשן?

ההתנהלות הזאת יש לה שתי פרשנויות אפשריות: או שמדובר באמת באנשים יהירים ושחצנים, שאינם מוכנים ללמוד נושא לעומקו ולהוליך תהליכים בדרך נכונה ואחראית, או שכל זה אינו אלא מסך עשן, ומאחוריו מסתתרת שנאת חרדים פשוטה ושאיפה עמוקה להכות בהם.

אתה שואל את עצמך, איפה ראש הממשלה? איפה השרים האחרים? איפה כל המומחים שיודעים דבר אחד או שניים בדבר התגובה הצפויה על מהלכים מסוג זה? איך כל אלה עומדים מנגד ומניחים להבעיר את התבערה הגדולה המתחוללת לנגד עינינו?!

מדינה יכולה לכפות דברים על הפרט. אין בכוחה לנהוג דורסנות כנגד ציבור גדול, במיוחד בדברים הנוגעים לאמונה, להשקפות עולם, לאורחות חיים ולתפיסה חינוכית. כל ניסיון של כפייה בתחומים האלה משיג את המטרה ההפוכה ויוצר קרע איום בתוכנו. קל להצית תבערה; קשה הרבה יותר לכבותה.


מי מעוניין בהתססת הציבור החרדי? (צילום: מנדי הכטמן)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)