חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:13 זריחה: 6:07 ט' בניסן התשפ"ד, 17/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מלאכי החסד בתוך השלג
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1407 - כל המדורים ברצף
הסערה וכישלון החזאים
יש חדש
לקרוא ליהודי בשמו
משה רבנו
רפואה ותשובה
היֵה אתה
שלוש מתנות
מי יגאל?
מלאכי החסד בתוך השלג
תחנת אוטובוס בשבת

את סעודת השבת האחרונה ישבו לסעוד בני משפחת ברנשטיין, משכונת רמת אשכול בירושלים, לאור הנרות. החשמל בביתם נותק, כמו בבתים רבים בארץ, בעקבות סופת השלגים העזה. הקור העז חדר לבית, ובני המשפחה ניסו לחמם את עצמם במאכלים שהורדו מהפלטה שעל הכיריים.

ופתאום נשמע צפצוף במכשיר הקשר של אב המשפחה, נחום, ומיד לאחריו הודעה בהולה על תינוק שנכווה ממים רותחים. נחום מיהר לצאת אל היעד, אבל צירי התנועה היו חסומים. "רצתי ברגל, מתבוסס בשלג", הוא מתאר. "ידעתי שכל שנייה קריטית. כשהגעתי מצאתי את התינוק במצב קשה. הענקתי לו טיפול ראשוני ומציל חיים. בהמשך הצלחנו להעביר אותו לחדר המיון באמצעות ג'יפ ארבע על ארבע".

כלואים במכוניות

סיפורה של הסופה הוא גם סיפורם של המתנדבים הרבים, שיצאו לסייע לאזרחים שנקלעו למצוקה. נחום (32), העובד למחייתו בחברת פרסום ומתנדב במסגרת 'איחוד הצלה' בירושלים, מספק לנו הצצה לפעילותם המסורה של אותם מתנדבים.

"ביום חמישי בבוקר קיבלנו הערכת מצב כללית על סופת השלגים, אבל לא צפינו את המצב שיתרחש בשעת ערב", הוא מספר. "מאות מכוניות נתקעו בכבישים, ואלה נחסמו על-ידי המשטרה מחשש לסכנת חיים. אנשים עם תינוקות היו תקועים במכוניות, בקור העז, בלי אוכל, תרופות וצרכים חיוניים. היו שאזל להם הדלק, בלי אפשרות להתחמם".

שמיכות ודלק

הג'יפ שברשותו אפשר לנחום לנוע בכבישים המושלגים ולהושיט עזרה. "ביקשנו מכל המתנדבים להביא שמיכות מהבתים, צידניות עם מים חמים, אוכל לתינוקות, טיטולים, תרופות ועוד. עברנו רכב-רכב, וחילקנו את המצרכים לפי הצורך. הבאנו מכלי דלק בעבור מי שהדלק שלהם אזל. ברכב אחד מצאנו הורים ושבעה ילדים. הם ישבו במכונית כשבע שעות. הילדים בכו וההורים היו אובדי עצות. הבאנו להם אוכל והפחנו בהם מעט עידוד.

"לצד הסיוע לנהגים, קיבלנו קריאות של תושבים שנזקקו לסיוע ולא יכלו לצאת מהבית; כמו יולדות, או חולי דיאליזה. אני עצמי פיניתי כמה יולדות בג'יפ שברשותי. וברוך השם, להן ולילדיהן שלום".

נפלו המחיצות

בשעה שאנו משוחחים עמו, ביום ראשון בערב, עדיין לא חזר החשמל לביתו. "בני משפחתי עודדו אותי לצאת ולסייע לאחרים", הוא מספר. "הם אמרו לי: 'אנחנו נסתדר, הם לא'". מיום חמישי בערב ועד יום ראשון בלילה לא ידע רגע של מנוחה. אירוע רדף אירוע. מבוגר שהתמוטט, תקרה שקרסה, קשישים שנותרו בלי חימום, אדם בן שבעים שהחליק בשלג ושבר מרפק. "כל קריאה קיבלה מענה. היה מרגש לראות כל-כך הרבה מתנדבים מאוחדים סביב מטרה אחת: הצלת חיים ועזרה לזולת. פתאום אין מחיצות, אין מגזרים, אין שוני", הוא מתרגש.

נחום אינו מצטרף לביקורת האוטומטית על הרשויות. "התחזיות לא ניבאו סערה כזאת", הוא אומר. "ברגע שהתבררו ממדיה, הכול עשו מה שביכולתם. עם זה, ברור שיצטרכו ללמוד את האירוע ולהסיק את המסקנות המתבקשות".


כולנו עם אחד. נחום בימי הסופה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)