חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:18 זריחה: 6:00 י"ז בניסן התשפ"ד, 25/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הסערה וכישלון החזאים
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1407 - כל המדורים ברצף
הסערה וכישלון החזאים
יש חדש
לקרוא ליהודי בשמו
משה רבנו
רפואה ותשובה
היֵה אתה
שלוש מתנות
מי יגאל?
מלאכי החסד בתוך השלג
תחנת אוטובוס בשבת

מדוע תוקפים את חזאי מזג-האוויר ואיש אינו מבקר את ה'חזאים' המפזרים תחזיות מופרכות בתחום המדיני, הכלכלי והחברתי?

סערת השלגים חלפה, ועכשיו הגיע תורו של העיסוק החביב עלינו ביותר – חיפוש אשמים. הביקורת מוטחת בממשלה, ברשויות המקומיות, בחברת החשמל וגם בחזאי מזג-האוויר: איך לא צפו את עוצמת הסערה העזה.

קשים חייהם של חזאי מזג-האוויר. התחזיות שלהם עומדות למבחן בטווח זמן קצר ומיָדי, וכל כישלון בניבוי האירועים המטאורולוגיים חושף אותם מיד לביקורת ציבורית. אלא שיודע עתידות יש רק אחד, ותחזיות הן הערכות בלבד, גם אם הן מבוססות על המודלים הטובים והמקצועיים ביותר.

מי זוכר

לעומת חזאי מזג-האוויר יש בתוכנו 'חזאים' רבים, המתהדרים בתארים ביטחוניים, מדיניים, אקדמיים או עיתונאיים, ומנסים לצפות את האירועים העתידיים. חייהם קלים בהרבה, מפני שאיש אינו מעמת את התחזיות שלהם עם המציאות. הזמן החולף בין התחזיות ובין ההתפתחויות האמיתיות משכיח את הדברים שנאמרו בשעתו בביטחון רב כל-כך, ושהתנפצו לרסיסים אל סלעי המציאות.

ה'חזאים' האלה ניבאו כי הסכמי אוסלו יביאו שלום ושלווה. הם הבטיחו כי הנסיגה מלבנון תביא ביטחון לצפון. הם ידעו לקבוע כי לא ישוגרו טילים מעזה. הם לחצו למסור את רמת הגולן לרודן הסורי, ולא היה להם ספק שזה המפתח ליחסי שלום מופלאים עם הסורים.

איש מהם לא צפה את נפילת הגוש הקומוניסטי. המומחים הגדולים האלה לא ידעו להעריך את עוצמת האיום האסלאמי, שיביא למתקפת הטרור בארה"ב ולאירועים שהתחוללו בעקבותיה. הם לא חזו את התהפוכות במדינות ערב, וגם כאשר החלו ההפיכות כינו אותן 'אביב ערבי', ורק הזמן שחלף הוכיח כי לפנינו חורף אסלאמי ולא אביב מלבלב.

מומחי הכלכלה לא צפו את העלייה התלולה במחירי הדיור. סוציולוגים לא ידעו לנבא את המחאה החברתית. פרשנים פוליטיים עמדו פעורי פה לנוכח תוצאות הבחירות האחרונות, וגם אז איש מהם לא חזה את 'ברית האחים', הנסדקת עכשיו לנגד עינינו.

אולי הגיעה העת להתעטף במעט ענווה וצניעות בכל הקשור לתחזיות עתידיות. אם חזאי מזג-האוויר, המצויידים במפות לווייניות, בנתונים מטאורולוגיים מדוייקים ובמודלים משוכללים, מתקשים לתת תחזית מדוייקת אפילו לטווח של ימים אחדים – קל וחומר שאין שום אפשרות לספק תחזיות מבוססות על תהליכים עולמיים.

תחזיות בעיניים עצומות

יש גם תופעה הפוכה – הפרחת תחזיות מופרכות בעליל, מתוך תפיסה פוליטית המסרבת להביט נכוחה במציאות. לא היה צריך להיות מומחה גדול כדי לדעת שהסכמי אוסלו יביאו גל טרור רצחני, אבל אותם 'מומחים' עצמו עיניים ודבקו באמונותיהם.

גם עכשיו ברור לגמרי שמתווה הגיוס שאותו מנסים להחיל על תלמידי ישיבות יביא תוצאה הפוכה – הוא יקטע את מגמת העלייה בשיעור האברכים המתגייסים בסיום לימודיהם וייצור עימות חריף ביותר עם כל הציבור החרדי. אבל מובילי המהלך הזה מתעקשים לדבר על תחזיות גיוס מופרכות בעליל, שכן מי יזכור בעוד כמה שנים מה אמרו.

אלא שיש תחזיות שאינן מבחינות בסערה, ויש תחזיות המחוללות את הסערה.


'איגלו' בירושלים המושלגת (צילום: מנדי הכטמן)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)