חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ג באייר התשפ"ד, 21/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

האיש שמאחורי הכּרזות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1405 - כל המדורים ברצף
חודש של העמקת המורשת
חדש על המדף
התורה שייכת לכל יהודי
הירידה למצרים
תעלולי כבוד
את מי לשבח
אש בלילה
חיבור יהודה ויוסף
האיש שמאחורי הכּרזות
שביט או מטאור?

באלפי בתי-כנסת ברחבי הארץ מתנוססות כרזות מרהיבות-עין ובהן תפילות קצרות, לתועלת הרבים: 'עלינו לשבח', 'בריך שמיה', 'אשר יצר', קדיש, ברכות התורה ועוד. באחת הכרזות נכתב: "אסור לדבר בשעת התפילה וקריאת התורה. סגולה נפלאה מרבנו תם: מי שנזהר מלדבר בשעת התפילה זוכה לאריכות ימים ולשיבה טובה".

תחת כל כרזה זו מופיע הכיתוב: "חינם. מפיצים לזיכוי הרבים", ולצידו מספר טלפון. צלצלנו. ענה לנו יהודי חביב, גיל פריאנטה שמו (40), תושב רעננה. הוא מספר על המיזם האישי שהקים, הקשור לסיפור התקרבותו לחיי תורה ומצוות.

עסקים בארה"ב

הוא נולד בבית מסורתי ברעננה, להורים ילידי מרוקו, אך מכיוון שלמד בבית-ספר ממלכתי התקשה להקפיד על קיום המצוות. לאחר שירותו הצבאי ונישואיו היגר למינסוטה שבארה"ב. עם חברים ישראלים הקים כמה עסקים וראה הצלחה.

אף שלא היה שומר מצוות, לא ויתר על הנחת תפילין. "תמיד היה איתי זוג תפילין", הוא מספר. "מדי יום היה בא אלינו שליח חב"ד ומציע לעובדים להניח. כולם היו מניחים. משבוע לשבוע הקשר עם השליח התחזק ונעשינו ידידים. הוקסמתי מאוד מאהבת ישראל שלו. יום אחד החלטתי לשמור שבת, אף שידעתי את משמעות ההחלטה על ניהול העסק. זמן קצר לאחר-מכן נערכה ביקורת של השלטונות ברשת שלנו, ולא נמצא אצלנו דופי. אני וחבריי ראינו בכך את יד ההשגחה".

סגולות נפלאות

מצווה גוררת מצווה. שמירת השבת הובילה את גיל להתחזקות בשמירת עוד מצוות. "התחלתי ללמוד ספרי יהדות ונחשפתי לעולם חדש. יום אחד קבעתי שיעור בספר התניא עם השליח. הדברים חדרו אל תוך נשמתי", הוא משחזר.

ארבע שנים לאחר מכן חזר עם משפחתו ארצה. "נכנסתי לבית-כנסת וראיתי יהודים מדברים בשעת התפילה", הוא מספר על לידת המיזם. "כאדם שהתקרב לא מכבר למסורת, הדבר כאב לי. רציתי להעיר להם, אך חששתי מפני ויכוח. עלה בליבי הרעיון להפיץ כרזה על הדיבור בתפילה, ולעשות זאת מתוך קירוב ואהבה. בחרתי להתמקד בסגולות הנפלאות של ההקפדה על כך: אריכות ימים ושיבה טובה".

עיצוב אמנותי

ההתחלה הייתה צנועה. "הדפסתי כמה מאות עותקים והכול נחטף", מספר גיל. "בשלב זה פניתי אל האמן יואל וקסברגר וביקשתי ממנו לעצב את הכרזה. יום אחד שאל אותי גבאי אם אני מחלק גם כרזת 'מודים דרבנן', אמרתי לו: בוודאי... פניתי מיד אל וקסברגר והוא עיצב לי את הכרזה. זמן קצר לאחר מכן פנה אליי עוד גבאי ושאל אם יש לי גם כרזת 'עלינו לשבח'. דאגתי מיד להכין כרזה חדשה".

מניין המימון? "אני מממן בכספי את הכרזות, ולעיתים חברים מסייעים בידי. הציעו לי חסות מסחרית, וסירבתי. זה לא מתאים לבית-כנסת. לפני כמה חודשים קיבלתי מכתב מקבוצת צעירים בקיבוץ שהחליטו להקים בית-כנסת. המהירות שבה קיבלו את הכרזות עודדה אותם". גיל מסיים: "אני בא מעולם העסקים. מי שמצלצל ומבקש סט כרזות, מבחינתי סגרתי עִסקה. לא עשיתי כסף, אבל עשיתי מצווה ואני נהנֶה מזה".


"מבחינתי עשיתי עסקה". גיל והכרזות


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)