חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:20 זריחה: 6:31 ט"ו בשבט התשפ"ג, 6/2/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חודש של העמקת המורשת
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1405 - כל המדורים ברצף
חודש של העמקת המורשת
חדש על המדף
התורה שייכת לכל יהודי
הירידה למצרים
תעלולי כבוד
את מי לשבח
אש בלילה
חיבור יהודה ויוסף
האיש שמאחורי הכּרזות
שביט או מטאור?

ראוי שחודש הלימודים הנוסף ייוחד להעמקת הידע במורשת ישראל. זו הזדמנות לשלב כוחות חדשים, בעלי זיקה עמוקה ליהדות

התכנית לקיצור חופשת הקיץ היא צעד נכון ומתבקש, שכבר היה צריך להיעשות מזמן. אין שום היגיון להוציא מיליון וחצי תלמידים לרחובות לחודשיים תמימים. רבים וטובים, אישי חינוך דתיים ושאינם דתיים, יהודים ולא-יהודים, כבר קבלו על כך וציינו את הנזק החמור שנגרם לילדים בחופשה ארוכה כל-כך.

אפשר להבין את הצורך לשחרר קצת את הילדים מלחץ הלימודים, אבל למה חודשיים? בעבר הייתה טענה שקשה ללמוד בימים החמים של הקיץ. כיום אין לטענה הזאת על מה להסתמך. כל הכיתות ממוזגות, ואין שום קושי לקיים בהן לימודים גם בימים הלוהטים ביותר.

לא שמרטפות בלבד

השאלה הגדולה היא מה יעשו בחודש הלימודים הנוסף. אפשר לראות בו סוג של 'שמרטף', ולחפש כל מיני תעסוקות בעבור הילדים. גם זה לא רע, ובלבד שהתלמידים לא ישוטטו ברחובות או במחוזות וירטואליים באפס מעשה. אולם האתגר האמיתי הוא להעניק לילדים בימים האלה את מה שמערכת החינוך אינה מצליחה להנחיל להם במשך השנה.

ראשית, זו ההזדמנות ללמד את ילדי ישראל על משמעותם של ימי בין המצרים, תשעת הימים ותשעה באב. התקופה הזאת בלוח השנה היהודי היא בבחינת 'חור שחור' בתודעת הילדים והנוער. אמנם גם את חגי ישראל אין מלמדים במערכת החינוך הכללית ברצינות הנדרשת, אבל רסיסי מידע נקלטים בכל-זאת. לעומת זה, ימי בין המצרים, החלים בתוך חופשת הקיץ, נשארים מחוץ למסגרת הלימודים.

בעקבות זאת אין הנוער הישראלי מסוגל כלל להתחבר להוויה היהודית רבת-השנים של אבל וזיכרון, האופפים את האדם היהודי בימים האלה. אין הוא מבין את משמעות החורבן והגלות, ונראֶה לו מוזר שבאמצע הקיץ התוסס העם היהודי מתעטף באבל.

זו ההזדמנות לפַתֵח תכניות לימודים שיחברו את ילדי ישראל עם אירועי התקופה הזאת ועם משמעותם העמוקה בעבור האדם היהודי. אם ינחילו את הערכים האלה לדור הצעיר לא יצטרכו לשלוח פקחים לכפות את האיסור לפתוח בתי עינוגים בתשעה באב, כשבעלי העסקים אינם מבינים מה בעצם רוצים מחייהם.

ההורים ישמחו

ואולי בכלל ראוי שחודש הלימודים הנוסף ייוחד להעמקת הידע במורשת ישראל. לפני שנים דנה ועדת החינוך של הכנסת בדרישת ההורים להעמיק את החינוך ליהדות. במסקנות הוועדה נכתב: "הוועדה קובעת בצער, כי בנושאים אלה – הקניית מושגים ומשמעותם של סמלים ותכנים ביהדות – אין למורים הכשרה מספקת, והיא תובעת ממשרד החינוך להרחיב את הכשרת המחנכים בתחומים האלה".

למרבה הצער לא חל שינוי ממשי בתחום הזה. מערכת החינוך אינה מצליחה להנחיל את המורשת היהודית לדור הצעיר. חודש הלימודים הנוסף פותח הזדמנות לשלב כוחות חדשים, בעלי זיקה עמוקה ליהדות, שיוכלו להעביר את התכנים האלה בדרך חווייתית ולהאהיב את מסורת ישראל על הילדים והנוער.

ההורים, שהגיבו בשמחה על ההחלטה לקצר את חופשת הקיץ, ישמחו לא פחות אם מערכת החינוך תיענה לאתגר ותעניק לילדים את מה שרוב הציבור מבקש זה שנים רבות – יהדות.


הנחלת היהדות לדור הצעיר  (צילום: בלינקו)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)