חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 כ' באייר התשפ"ד, 28/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חצי מיליון ספרים ביריד אחד
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1402 - כל המדורים ברצף
רוצחים משתחררים ופולארד נמק
יש חדש
להפוך את עשיו
יעקב ועשיו
איך משלימים
מידה כנגד מידה
התיבה הסגורה
האורות של עשיו
חצי מיליון ספרים ביריד אחד
'פרווה' בכלי בשרי

מי שנקלע אשתקד ליריד החסידות, שנערך בבנייני האומה בירושלים, לכבוד י"ט בכסלו, עמד נפעם: המונים, מכל החצרות, העדות והחוגים, ממלאים עגלות מרכול בהררי ספרי חסידות, שנמכרו במחירי מבצע מיוחדים ונחטפו במהירות.

"בשנה שעברה נמכרו יותר מרבע מיליון ספרים", מגלה הוגה רעיון היריד ויוזמו, הרב משה שילת, יו"ר 'תורת חב"ד לבני הישיבות'. "השנה אנחנו נערכים עם חצי מיליון ספרים. אני מעריך שבעזרת השם הספרים יֵחטפו עד תום. ביריד נמכרים ספרי עומק, אבל עם דגש על הנגשה לציבור".

הציבור מבקש עומק

הרב שילת חש כבר שנים את הצימאון הגובר לאור החסידות, וכך נולד הרעיון לערוך יריד שבו יימכרו ספרי חסידות מכל ענפי החסידות בלי מטרות רווח. "יש יבול עצום של ספרי חסידות, מכל הזרמים, שאינו מקבל ביטוי מספיק, כי מעולם לא ניסו לערוך יריד מסודר ומקיף", הוא אומר. "אדמו"ר הזקן הדגיש לאחר שחרורו ממאסרו כי אין זה חג של חסידי חב"ד בלבד, אלא של דרך הבעש"ט כולה. לכן יריד החסידות הוא באמת יריד של כל תורת החסידות".

לדבריו, לא הופתע מההתנפלות הגדולה על הספרים: "ספרי החסידות מרווים צימאון של מאות-אלפי יהודים. בניגוד לדעה הרווחת, הציבור רוצה ללמוד סוגיות, לא להסתפק בקריאת אמָרות ופתגמים, אלא להתעמק. היו שהופתעו מהפתיחות למכור את ספרי כל החסידויות, אבל אנחנו סבורים שצריך לאפשר לכל יהודי למצוא את מה שנפשו מבקשת".

שלושים ספרים חדשים

העבודה על היריד ארכה שנה שלמה. בחירת הספרים, עריכת ספרים חדשים, הכנת קטלוג מפורט, ובו מדריך להתמצאות בחדרי האוצר העשיר להפליא של כתבי החסידות, משא ומתן עם ההוצאות להוזלת מחירים ועוד.

"השנה נציג מבחר גדול יותר של ספרים, בהוצאות משובחות ובמחירים זולים יותר", אומר הרב שילת. "כל הספרים יימכרו במחירים של ארבעה במאה. שלושים ספרי חסידות חדשים יוצאים במיוחד לקראת היריד. הדבר מלמד שהיריד נעשֶה מוקד להשקעה בהוצאת ספרי חסידות". בין הספרים החדשים: 'תורת שלום' – ספר השיחות של הרבי הרש"ב, בתרגום ללשון הקודש; 'את עלית' - לקט שיחות של הרבי מליובאוויטש לנשים; מאמרי כ"ק אדמו"ר האמצעי - מבחר מאמרים עם ביאור; ועוד.

יום לנשים

ועוד חידוש השנה: יום מיוחד לנשים. היריד ייפתח תחילה בעבור ציבור הנשים, ביום חמישי, י"ח בכסלו, מהשעה 10 בבוקר ועד 6 בערב. לאחר מכן, בשעה 7:30 בערב, ייפתח היריד לגברים, עד השעה 3 לפנות בוקר. היריד ייפתח שוב במוצאי השבת, מהשעה 8 בערב ועד 2 לפנות בוקר.

"בשנים האחרונות הביקוש לחסידות חוצה מגזרים", מסיים הרב שילת, "המעיינות פורצים לכל הכיוונים ממש, ואין מי שיכול להתעלם מהמגמה. גם מי שאינו מרגיש צימאון, אבל הוא רואה יהודים רבים כל-כך הצמאים לאור ה', מתחיל להתעניין. למדנו הרבה בעקבות היריד הראשון. נוסף על התשבחות שקיבלנו, רבים סיפרו שהיריד היה בעבורם חוויה רוחנית מופלאה. היו שאמרו כי היריד היה סוף ל'תירוצים' וכניסה אל עולם החסידות".


הרב שילת על רקע היריד אשתקד (צילום: מאיר אלפסי)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)