חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:59 זריחה: 6:33 ז' בניסן התשפ"ג, 29/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יהודים אינם מרכינים ראש
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1401 - כל המדורים ברצף
יהודים אינם מרכינים ראש
חדש על המדף
מהעבודה עם 'צאן' לפעולה בעולם
סולם
אין קנאה
עניו אמיתי
מי צריך לנוח
בית של קבע
תרומת איברים שמחברת עולמות
בידך אפקיד רוחי

העולם מכבד בני-אדם מאמינים, הדבקים בעקרונותיהם. עלינו להתהלך ברחבי העולם כיהודים גאים, ולקיים אירועים בלי פחד ומורא

בעת האחרונה פורסמו דיווחים על אירועים אנטישמיים בכמה מקומות בעולם, ואפילו באוסטרליה השלווה הותקפו יהודים בליל שבת, בשובם מבית-הכנסת. יש מקומות שבהם יהודים משתדלים שלא להבליט סממנים יהודיים, כדי שלא להיות יעד להתנכלות.

שנאת יהודים מלווה את עמנו במשך כל תקופת הגלות. התרגלנו לראות את האנטישמיות חלק ממציאות החיים. "הלכה, בידוע עשיו שונא ליעקב", קבעה הגמרא, והלכה זו התממשה עד תום במרוצת הדורות.

במהלך ההיסטוריה היהודית ידענו עליות ומורדות בעוצמתה של האנטישמיות, אבל גם בעיתות החסד היה ברור שזו שעה של חסד בתוך מציאות של שנאה ורשע. החסד היה היוצא-מן-הכלל; הכלל היה שנאה, רדיפות, הרג וייסורים.

ההיסטוריה מוּכוונת מלמעלה

לאחר השואה, ובמיוחד בעשרות השנים האחרונות, מפעמת בנו תחושה שנכנסנו לעידן חדש. היהודים בעולם כולו נהנים מחופש מוחלט ומשוויון זכויות מלא. תופעות של אנטישמיות זוכות לגינוי כולל ומקיף של כל המדינות הנאורות. יותר ויותר מדינות מחפשות את קרבתו של העם היהודי. נראה אפוא שדבר מה השתנה בכל-זאת.

אבל האירועים בזמן האחרון מטילים צל כבד על כל העניין. אולי באמת אין מעמדנו הנוכחי אלא אפיזודה חולפת? אולי אנו עדים לצמיחתה המחודשת של שנאה מטורפת ואנטישמיות גואה? אולי באמת לא השתנה דבר במהות היחסים בין ישראל לעמים?

יש לנו יסוד איתן להאמין שאיננו עומדים לחזור לימים האפלים של רדיפת יהודים. מאמינים אנו שהתנהלות ההיסטוריה איננה אקראית, חס-ושלום, אלא מוּכוונת מלמעלה. השינוי שחל בדורנו ביחסן של אומות העולם כלפי העם היהודי נובע מאופייה וממהותה של התקופה המיוחדת שאנו חיים בה.

עם-ישראל והעולם כולו צועדים לקראת עידן הגאולה, וכבר עכשיו מתחילות להתנוצץ הארות מהטוב של ימות המשיח. הרבי מליובאוויטש ציין פעמים רבות את השינוי לטובה בהתייחסות של הגויים כלפי יהודים, וראה בה חלק מהתהליכים המתרחשים בימינו כהכנה לקראת הגאולה הקרובה לבוא.

את פרץ האנטישמיות והשנאה יש לראות כיוצא מן הכלל. הכלל צועד היום לכיוון של גאולה, שלום, צדק ויושר. שונאי ישראל והפורעים למיניהם הם הפסולת המבאישה, שבוקעת החוצה כדי שתיגדע סופית.

לא להתבייש

מכאן נגזרת תגובתנו על איומי האנטישמיות. חלילה מלהרכין את הראש או להסתיר את יהדותנו. המציאות מוכיחה שיהודים הגאים ביהדותם, שאינם מתביישים לחבוש כיפה בחוצות העיר, או להתעטף בטלית ולהניח תפילין בלב נמל תעופה הומה – זוכים לכבוד ולהערכה. העולם בימינו מכבד בני-אדם מאמינים, הדבקים בעקרונותיהם.

עלינו להתהלך ברחבי העולם כיהודים גאים, לנהל מוסדות גלויים, ולקיים פעילויות ואירועים בלי פחד ומורא. בימי החנוכה נציב חנוכיות גדולות בחוצות הערים ונפגין את ייחודנו ואת מנורת האור המיוחדת שאנו נושאים. ובקרוב ממש נזכה לייעוד – "ונהרו אליו כל הגויים", שהעולם כולו יבוא לקבל השראה ואמונה מציון ומירושלים.


הנחת תפילין מול  'שער הניצחון'  במוסקווה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)