חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:40 י"ב באייר התשפ"ד, 20/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הפוגרום שהוליד מבנה מפואר
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1400 - כל המדורים ברצף
סוד ההצלחה: דבקות באמת
יש חדש
מה לומדים מנישואי עשיו
ברכות יצחק
רגישות לזולת
עומדים מוכנים
תוצאת ה'אכזבה'
שמים חדשים וארץ חדשה
הפוגרום שהוליד מבנה מפואר
ייבוש או ניגוב

נובוסיבירסק, עיר הבירה של סיביר, לבשה חג לפני פחות מחודשיים. בניין ענק של הקהילה היהודית נחנך על-ידי בית-חב"ד, שבראשו עומד הרב שניאור-זלמן זקלס. במעמד השתתפו יותר מאלף יהודים, לצד ראש-העיר ואישי-ציבור בכירים. האירוע סוקר בהרחבה בכלי-התקשורת המקומיים.

מלבד הרב זקלס וקומץ יהודים איש לא ידע על סגירת המעגל שמתחוללת באותו רגע. עיניו הנוצצות ביטאו את ההתרגשות שאחזה בו. שלוש-עשרה שנים חלפו מאז אותו אירוע מכונן ששינה לחלוטין את פניה היהודיות של סיביר.

כפור ושממה

"אחרי שהקמנו בית בישראל, התחלתי לברר על מקומות שליחות, והוצע לי לנסוע לנובוסיבירסק", מספר הרב זקלס. "האמת, הרעיון נשמע לי מופרך, ולרעייתי עוד יותר. סיביר התחברה בתודעתנו עם גלות וכפור".

בני-הזוג זקלס נחתו אל הקור העז. "באותו יום מזג-האוויר היה מינוס 30", הוא משחזר. "אמרנו זה לזה שהמקום לא מתאים לנו. למחרת יצאתי לבדוק את בית-הכנסת. מצאתי מבנה רעוע ומט ליפול, בגודל של סלון ביתי מרווח בלבד. נודע לי שיש בעיר כעשרים אלף יהודים, אולם אין כמעט חיים יהודיים. ההחלטה שלא להישאר כאן כבר הייתה ברורה לנו".

פוגרום מזעזע

שלושה ימים לפני השיבה לארץ חל פורים. "החלטנו לעשות מסיבה קטנה בבית-הכנסת", נזכר הרב זקלס. "באו כחמישים יהודים והשמחה הייתה גדולה. הריקודים הפיחו מעט חיים במבנה הרעוע. למחרת הלכתי לבית-הכנסת בשעה מוקדמת ועיניי חשכו.

"ספרי-תורה היו מושלכים על הרצפה. החלונות נופצו. צלבי קרס צוירו בחזית המבנה. בעיניי עמדו דמעות. הייתי אז כבן 24. המחזה זיעזע אותי. פניתי אל נציגות ישראל וזו השיבה שאין בידה לעזור. פניתי אל רבה של רוסיה, הרב בערל לאזר, והוא אמר מיד שאסור לעבור לסדר היום ושהוא ידאג להזמין כלי-תקשורת למקום. הוא ביקש ממני לאתר מתורגמן, מכיוון שלא ידעתי מילה ברוסית... כעבור שעה כבר היו במקום עשרות צוותי צילום מכל ערוצי התקשורת הרוסית".

השליח הצעיר מצא את עצמו בליבה של סערה תקשורתית: "הייתי מבולבל, הצמידו לי מיקרופונים לחליפה ופנו אליי כאל 'הרב של נובוסיבירסק'... הם שאלו: מה התכניות שלכם? והגבתי, 'כאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ, עוד נקים פה בניינים גדולים'...".

התקשורת קבעה עובדות

בשעת ערב, כששב הרב זקלס לבית המלון ראה כי דמותו מככבת על המרקעים בלובי. "תחת תמונתי רץ הכיתוב 'רבה של נובוסיבירסק'... ואני רק רציתי לברוח מהעיר, שחוץ משלג ופוגרומים אין בה כלום", הוא צוחק כיום.

האירוע הזה הבהיר לבני הזוג שזו שליחותם: להפריח את השממה, להקים בית-ספר יהודי, גן-ילדים, ועוד מוסדות. חנוכת הבניין הענק, בהשקעה של מיליוני דולרים, היא ההוכחה. "אילו מי שעשו אז את הפוגרום היו יודעים מה תהיה התוצאה, היו חושבים פעמיים", מחייך הרב זקלס.


הרב זקלס על רקע המבנה החדש


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)