חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:40 י"ב באייר התשפ"ד, 20/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שמים חדשים וארץ חדשה
לומדים גאולה


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1400 - כל המדורים ברצף
סוד ההצלחה: דבקות באמת
יש חדש
מה לומדים מנישואי עשיו
ברכות יצחק
רגישות לזולת
עומדים מוכנים
תוצאת ה'אכזבה'
שמים חדשים וארץ חדשה
הפוגרום שהוליד מבנה מפואר
ייבוש או ניגוב

הנביא ישעיה (סה,יז) מנבא על חידוש העולם בזמן הגאולה: "הִנְנִי בוֹרֵא שָׁמַיִם חֲדָשִׁים וָאָרֶץ חֲדָשָׁה". בהמשך (סו,כב) הנביא חוזר ומציין את החידוש הזה: "הַשָּׁמַיִם הַחֲדָשִׁים וְהָאָרֶץ הַחֲדָשָׁה אֲשֶׁר אֲנִי עֹשֶׂה". מה משמעות הדבר הזה?

מפרשי התורה מסבירים זאת בכמה דרכים. יש הרואים בכך דימוי לעולם טוב. כך מפרש המצודת דוד: "יהיה רוב טובה בעולם, כאילו נברא עולם חדש אשר לא יימצא שם צרות". הרד"ק כותב: "מרוב הטובה שתהיה, כאילו יהיה העולם חדש, שמים חדשים והארץ חדשה". אבן-עזרא מפרש שהכוונה לשינוי מסויים בגשמיות העולם: "השמים הם הרקיע, והשם יחדש אוויר טוב, שיהיו בני-האדם בריאים בגופם ויחיו שנים רבות. וגם יוסיף בכוח הארץ, והנה היא חדשה".

חדשים ממש

הספורנו (בראשית ח,כב) מסביר שלעתיד לבוא יבטל הקב"ה את ההטיה של כדור הארץ, שנוצרה בעת המבול: "קודם המבול היה מהלך השמש תמיד בקו משווה היום, ובזה היה אז תמיד עת האביב, ובו היה תיקון כללי ליסודות ולצמחים ולבעלי חיים ולאורך ימיהם. ואמר שיהיה זה כל ימי הארץ, עד אשר יתקן הא-ל יתברך את הקלקול שנעשה בה במבול, כאמרו 'הארץ החדשה אשר אני עושה', כי אז ישיב מהלך השמש אל קו משווה היום כמאז, ויהיה תיקון כללי ליסודות ולצמחים ולבעלי חיים ולאורך חייהם, כמו שהיה קודם המבול".

רש"י מפרש את הפסוקים על יחסי ישראל ואומות העולם: "יתחדשו השרים של מעלה, ויהיו שרי ישראל שרי עליונים ושרי האומות תחתונים. וכן בארץ".

אולם רש"י עצמו מביא פירוש שהכוונה ל"שמים חדשים ממש", ואומר על כך: "וכן עיקר, כי מקרא מוכיח". גם המצודת דוד כותב: "או הדברים כמשמען, וכמו שכתוב כי כאשר השמים החדשים וכו' עומדים לפני". האבודרהם (סדר שחרית של חול) אומר שזו כוונת התפילה "עושה חדשות", על החידוש שהקב"ה יעשה לעתיד לבוא שמים חדשים וארץ חדשה.

אחרי האלף השביעי

באיזה שלב בגאולה הדבר אמור להתרחש? בתורת החסידות נאמר (אור התורה בראשית דף ל,ב) שזה יקרה אחרי האלף השביעי. כלומר, משיח צדקנו בא בתוך האלף השישי, מביא את העולם אל תיקונו ומאפשר לעם ישראל לעסוק בלימוד התורה ולקיים את המצוות בתכלית השלמות. לאחר מכן בא שלב תחיית המתים, שבו העולם מתעלה לדרגה עליונה יותר, עד שסדרי בראשית משתנים. השלב הבא הוא האלף השביעי, שעיקרו קבלת השכר על העבודה בששת אלפי השנים שקודם לכן. ואז יבוא שלב שבו יהיה חידוש גדול עוד יותר – "הנני בורא שמים חדשים וארץ חדשה".

תורת החסידות מסבירה את עניינם של השמים החדשים והארץ החדשה במובן הרוחני. העולם בימינו בנוי על העיקרון שמעשי האדם מושכים את השפע האלוקי לעולם. ובשפת החסידות: ה'אתערותא דלעילא' [ההתעוררות מלמעלה להעניק שפע] תלויה ב'אתערותא דלתתא' [בהתעוררות של האדם מלמטה לעבוד את ה']. אולם לעתיד לבוא ישתנו הדברים מיסודם.

וכך אומר רבנו הזקן (תורה אור בראשית ב,ג): "שיהיה אז בחינת השמים החדשים והארץ החדשה אשר אני עושה, אני דווקא, דהיינו מצד אתערותא דלעילא בלבד, ולא מצד אתערותא דלתתא כלל. כי אין צריך אתערותא דלתתא רק [=אלא כדי] לברר ולהפך מחשוכא לנהורא כנ"ל, אבל לעתיד לבוא, שאין צריך לזה, יהיה בחינת אתערותא דלעילא לבד. על כן אמר אשר אני עושה, והיינו שקורא אותן בשם שמים חדשים וארץ חדשה".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)