חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:39 זריחה: 5:38 כ"ד באייר התשפ"ב, 25/5/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לצייר את פרקי התהילים
חיים יהודיים

ברגר: לצייר את הקשר עם הקב"ה

בקומת המרתף של בית הרב קוק בירושלים מוצגת זה שמונה שנים תערוכה מיוחדת במינה, של אישיות מיוחדת במינה. את קירות חמשת חדרי הקומה מפארים מאה וחמישים ציורים מרהיבים ביופיים ומדהימים במקוריותם, על פרקי התהילים - ציור לכל פרק. הרבה מאוד אותיות, פסוקים ומשחק מרתק של אורות וצללים.

אווירה בלתי-רגילה של קדושה אופפת אותך מיד בבואך פנימה. מקומיים ותיירים הפוקדים את המקום, כדי להתרשם מהציורים או לרכוש הדפסים שלהם, מתהלכים בין החדרים בדממה של יראת-כבוד. הכול ציורי כל-כך, וגם תקרת התערוכה עוטרה בסגנון הציורים.

מרפואת שיניים לאמנות

מבחינה זו גם דמותו של הצייר, הנוכח בתערוכה כל שעות פתיחתה, משתלבת במקום כחלק מהנוף. יהודי חייכן ומאיר-פנים, בעל מצח גבוה, כיפה שחורה גדולה וזקן צחור נאה, ושמו משה-צבי ברגר. מבטאו הזר הלא-ממש מוגדר, ומנהגו לשזור מילים ביידיש ובאנגלית אל תוך העברית הרצוצה שבפיו, רומזים משהו על עברו ועל סיפור חייו הציורי לא פחות מיצירותיו.

משה-צבי נולד בטרנסילווניה בשנת תרע"ד, ובקרוב יחגוג שמונים. הוא צמח ברקע לא-דתי. כשהתבגר למד רפואת שיניים, מקצוע שממנו התפרנס זמן-מה, אף-על-פי שנפשו נטתה תמיד לעבר האמנות. לימים החליט לתת ביטוי לאפיק זה ונסע ללמוד ציור, תחילה ברומא ולאחר מכן בפריס. השהייה בפרים התארכה יותר מהמתוכנן והיא נמשכה כעשרים שנה.

מסע ביאכטה

משה-צבי קנה לו שם וחוג לקוחות נאמן, וחוג זה סיפק לו פרנסה בכבוד. בשלב מסויים קנה יאכטה פרטית ויצא למסע של שיט וציור בים. שלוש שנים נמשך המסע, ובסופו עזב את אירופה והיגר לאמריקה. לפני קצת יותר מעשרים שנה, בעקבות מחשבות מעמיקות בינו לבין עצמו ושיחות ארוכות עם רב בניו-יורק, החליט להתחבר לשורשיו היהודיים.

בארה"ב קשר משה-צבי קשר חם עם קהילת חב"ד ואף זכה להגיש לרבי מליובאוויטש אחת מעבודותיו ולקבל את ברכתו לפרוייקט ציורי התהילים, שהיה אז בראשיתו. שש-עשרה שנים צייר את מאה וחמישים הציורים. לפני שתים-עשרה שנים עלה לארץ ובעקבות היכרות עם רב הכותל, הרב מאיר גץ, החליט להקים ברובע היהודי את תערוכת ציורי התהילים. לפני שמונה שנים, כאמור, עברה התערוכה למקומה הנוכחי.

לצייר אמת

"בירושלים חיים ויוצרים אמנים רבים, אבל האמנות הזו שונה, מפני שהיא מייצגת אמת. היא מייצגת את התכנים של מזמורי התהילים ואת הקשר שבין האדם האומרם לבין הקב"ה", אומר משה-צבי בלהט השיחה.

לפני כמה חודשים ביקר במוזאון בעל הוצאה-לאור מכובדת. "מדובר באדם מבוגר, יקה קר-מזג", מספר משה-צבי. "הזמנתי אותו לביקור, והוא אמר שיבוא לשלוש דקות בדיוק. עם כניסתו למוזאון ראיתי על פניו תדהמה. הוא עזב את המוזאון רק כעבור שעתיים וחצי". התוצאה – בקרוב עומד לראות אור ספר בפורמט אלבומי, עם כל מאה וחמישים הציורים, מלווים בדברי הסבר. איך ייקרא הספר? משה-צבי משיב בפשטות: "'תהילים', כמובן".


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)