חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שר התיירות של עיר האבות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1399 - כל המדורים ברצף
האם יהדות פירושה חוש הומור?
יש חדש
המתכון של שרה לחיים
זקן
קשרים מדעיים
צדיק ואדם רגיל
שליחות במערה
מצוות לעתיד
שר התיירות של עיר האבות
דליפת מי גשם

הימים ימי הפיגועים הקשים שאחרי הסכם אוסלו. הרב שמחה אוכבוים (47), תושב ניו-יורק, לא ידע את נפשו. "הייתה תחושה שאי-אפשר לעמוד מנגד", אומר אוכבוים. "חשנו שלא דיי להזדהות עם ארץ-ישראל מרחוק, אלא חייבים לנסוע לארץ, לעודד ולחזק את התושבים. ביקרנו בגוש קטיף, בחברון ועוד. פגשנו את היתומים והאלמנות".

הביקור תם ואוכבוים שב לניו-יורק. "חזרנו, אך המראות והקולות לא נתנו לנו מנוח. לבסוף החלטנו לעלות לארץ. התיישבנו בחברון, ומאז אני פה, כבר תשע-עשרה שנים".

למנוע עקירה

אוכבוים, אב לשישה, מכונה בפי תושבי היישוב היהודי 'שר התיירות של חברון'. כבר שנים הוא מדריך קבוצות תיירים שבאים לחברון. "אחד הדברים שיכולים למנוע עקירה, חלילה, הוא חיבור לשורשים, לאבות הקדושים", הוא מסביר. "כשהממשלה רואה שחברון מעניינת לא רק את תשעים המשפחות היהודיות המתגוררות בה, אלא מאות-אלפי יהודים, החשיבה משתנה". לפניו היו כמה מדריכי תיירים, אולם הוא מיסד את המיזם.

וכך נראֶה סדר יומו: אחרי תפילת שחרית השכם בבוקר הוא מדריך קבוצות תיירים, בתיאום מראש. הסיור מתחיל בתל רומיידה, נמשך ב'בית הדסה', שכונת אברהם אבינו, בית העלמין העתיק של חברון, ולעיתים – תלוי במגבלת הזמן – בקבר ישי ורות. הסיור נחתם בתפילת מנחה במערת המכפלה. בשעת ערב, אחרי יום עמוס, הוא נוסע לבית-שמש, שם הוא מלמד בישיבת 'ראשית'.

על שם שלהבת

בקבוצות התיירים יהודים רבים מרחבי ארה"ב, קנדה, אוסטרליה ודרום-אפריקה. "הסיורים מחברים אותם לאהבת ארץ-ישראל ומחזקים את הקשר לחברון", הוא מעיד.

בפיו סיפור מרגש: "לפני כמה שנים ניגשה אליי אחרי הסיור אישה מארה"ב, והביעה את רצונה להתגייר. הפניתי אותה אל רב באזור מגוריה, ובזה תם העניין. חלפו שנים ויום אחד היא התקשרה. היא סיפרה שיצרה קשר עם הרב המקומי ועברה גיור כדת וכדין. השם שבחרה לעצמה היה בעל משמעות: שלהבת, על שמה של הפעוטה שלהבת פס הי"ד, שנרצחה בחברון בידי מחבל. 'עליתי לארץ ואני עומדת להתחתן', אמרה האישה. 'נשמח מאוד אם תערוך לנו את החופה'. מובן שהשבתי בחיוב. החופה הזאת הייתה בלתי-נשכחת".

שבת חברון

בכל סיור הוא מתרגש מחדש, כמו בסיור הראשון. "זו מתנה מהשם", הוא אומר בביישנות. "אני מרגיש בכל סיור כוח התחדשות בלתי-מובן, אף-על-פי שחזרתי על אותם סיפורים אלפי פעמים. בתום כל סיור אני מקבל תגובות מרגשות ומדהימות. זה הדלק שלי".

לשבת זו צפויים רבבות לבוא לחברון. בכל שנה, בליל שבת חיי-שרה, עוברים מאות אורחים דרך ביתו ונהנים מהאווירה: "בליל שבת זה אנחנו עורכים ערב שירה סוחף, ורבים נהנים לבוא ולהתחבר לאווירה, בלימוד ובשירה. גם בסעודה השלישית עוברים דרך ביתי קרוב לחמש-מאות אורחים, ושרים איתנו בצוותא. השבת יוצאת אצלנו מאוחר מאוד. איש אינו מביט בשעון".


הרב אוכבוים מלווה תיירים בחברון


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)