חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המתכון של שרה לחיים
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש. מעובד על ידי צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1399 - כל המדורים ברצף
האם יהדות פירושה חוש הומור?
יש חדש
המתכון של שרה לחיים
זקן
קשרים מדעיים
צדיק ואדם רגיל
שליחות במערה
מצוות לעתיד
שר התיירות של עיר האבות
דליפת מי גשם

שם הפרשה "חיי שרה" לקוח מן הפסוק "וַיִּהְיוּ חַיֵּי שָׂרָה מֵאָה שָׁנָה וְעֶשְׂרִים שָׁנָה וְשֶׁבַע שָׁנִים, שְׁנֵי חַיֵּי שָׂרָה". מדוע התורה חוזרת ואומרת "שני חיי שרה" אחרי שפתחה ואמרה "ויהיו חיי שרה..."? מבאר רש"י: "כולן שווין לטובה".

הפירוש הזה מעורר תמיהה. איך ייתכן לומר שחייה של שרה היו שווים לטובה, בשעה שבמהלך השנים האלה חוותה עליות ומורדות ושינויים מן הקצה אל הקצה? וכי אפשר להשוות את מעמדה של שרה בהיותה באור כשדים או בחרן (אף שגם שם עסקה בהפצת האמונה בבורא העולם), לתקופת חייה בארץ ישראל? אף היו בחייה רגעים קשים ומצערים, כאשר נלקחה אל בית פרעה ואל בית אבימלך או כששמעה על עקֵדת יצחק. האם אפשר להכליל את כל אלה ב"כולן שווין לטובה"?

מהות החיים

אלא שהכוונה ב'חיי' שרה אינה לקורות חייה, שבזה אכן היו ימים טובים יותר ופחות, אלא לתוכן הפנימי שסביבו נע ציר חייה של שרה. אילו דברים העסיקו אותה? במה הייתה חיוּתה?

התוכן והמשמעות בחייה של שרה אימנו לא היו החיים הגשמיים. לא ארוחה טובה ולא הנאות אחרות עמדו בראש מעייניה. על-אחת-כמה-וכמה שהכבוד שקיבלה בבתיהם של פרעה ושל אבימלך והשבחים שהוענקו לה על יופייה לא הרשימו אותה כלל, ולהפך, הדבר גרם לה צער וסבל. איזה עסק יש לבת ישראל עם עניינים כאלה!

יסודות הבית היהודי

תוכן חייה של שרה אימנו היה בדברים אחרים לגמרי. בפרשתנו מסופר שכאשר יצחק נשא את רבקה "נעשית דוגמת שרה אימו... שכל זמן ששרה קיימת היה נר דלוק מערב שבת לערב שבת, וברכה מצויה בעיסה, וענן קשור על האוהל, ומשמֵתָה – פסקו, וכשבאת רבקה – חזרו".

שלושת המרכיבים האלה רומזים לשלוש המצוות הייחודיות לנשות ישראל. נר דלוק – נרות שבת קודש; ברכה בעיסה – הפרשת חלה; ענן קשור על האוהל – ההגנה הרוחנית המיוחדת בזכות שמירת מצוות טהרה. שלוש המצוות האלה הן שלושת היסודות שעליהם עומד כל בית יהודי בישראל, בזכות האישה היהודייה. בזה התבטאו חייה של שרה, ואכן "כולן שווין לטובה" – הנקודה הזאת עברה כחוט השני בכל פרטי חייה.

תיקון העבר

שרה אימנו מלמדת כל אישה ובת בישראל מהי מהות החיים ומהם הדברים שבהם צריכה להיות מושקעת החיות של כל אישה: לא עניינים חיצוניים שבהם שקועות נשות אומות העולם, אלא דברים נעלים הבאים לידי ביטוי במצוות המיוחדות לנשי ובנות ישראל.

אך מה תעשה מי שלמרבה הצער נכשלה בכך בעבר? עליה לדעת שבכוחה לתקן גם את העבר, וזאת על-ידי השפעה חיובית על הזולת, מתוך אהבת ישראל. כאשר פועלים על עוד יהודי שגם הוא יעמוד בקרן אורה ויחיה חיי תורה ומצוות, הקב"ה נוהג מידה כנגד מידה, ומתקן את עברו של האדם המשפיע על הזולת.

(התוועדויות תשמ"ג כרך א, עמ' 500)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)