חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:39 זריחה: 6:28 א' בתשרי התשפ"א, 19/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

טהרת כוהנים
פינת ההלכה

שאלה: האם לכוהן מותר להשתתף בהלוויה של קרוב-משפחה?

תשובה: כל מקום ששרתה בו קדושה ונסתלקה ממנו, מתאווה הטומאה לשרות בו. ככל שהקדושה גדולה יותר, כן הטומאה. לפיכך גופו של יהודי, שהוא קדוש (ונשאר קדוש ונכבד) בדומה לספר-תורה, נחשב במותו, עם הסתלקות הנשמה ממנו, "אבי-אבות-הטומאה".

העברת הטומאה אפשרית בכמה דרכים: א) מגע בגוף המת (או הקבר). ב)  נשיאתו או הזזתו, אף ללא נגיעה. ג) אוהל - הימצאות עם המת או הקבר בתוך מבנה, או תחת ענף שמאהיל על שניהם.

הכוהן נצטווה (ויקרא כא,א): "לנפש לא ייטמא בעמיו". זה איסור על כוהן זכר להיטמא למת כלשהו (אלא-אם-כן הוא 'מת-מצווה', שאין בנמצא יהודי שיכול לעסוק בקבורתו). היוצאים מן הכלל הם שבעת הקרובים שנאמרו בתורה: אב ואם, אח ואחות לא-נשואה (שניהם - מן האב), בן ובת, והאישה הנשואה לו.

לאחר הקבורה דין קרובים אלו כדין כל נפטר אחר, ובכלל זה ביום-השנה ובכל האזכרות, ואסור לכוהן להתקרב לקברם. אף כשמותר לכוהן להיטמא, אם הקבר נמצא בין קברים אחרים, כך שבדרך (הלוך, וכל-שכן חזור) הוא נטמא לקברים אחרים, אסור לו להיכנס לבית-העלמין. לכן בקהילות ישראל נהוג להקדיש לכוהנים חלקה מיוחדת בכניסה לבית-העלמין, כדי לאפשר לקרוביהם להגיע לקרבת-מקום בלי להיטמא או להתקרב לקברים אחרים.

מותר לכוהן להתקרב לקבר עד ארבע אמות (כשני מטרים) ממנו, ואם יש מחיצה ביניהם - עד ארבעה טפחים (כ-32 ס"מ). זה גם המרחק שהכוהן צריך לשמור ממיטת המת בהלוויה. יש מנהג, שכאשר כוהנים מבקרים בבית-עלמין, מקיפים אותם כמה אנשים, ונותנים יד זה לזה בשרשרת, כעין מחיצה. גם כוהן שכבר נטמא, אסור לו לשוב ולהיטמא.

ביקור של כוהן במרכז רפואי (אם אינו כרוך בשאלה של פיקוח-נפש), טיסה במטוס המוביל ארון של נפטר, טיסה מעל בית-עלמין - מחייבים 'שאלת חכם'. למקרים מסויימים הוצעו פתרונות טכניים נאותים.

מקורות: שו"ע יו"ד סי' שעא-ג. נטעי גבריאל הל' אבלות ח"א פרק קל, וש"נ. וראה אברבנאל ואוה"ח ר"פ חקת. גשר החיים ח"א ר"פ ה.


 
 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)