חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:28 י"א בכסליו התשפ"ג, 5/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

גלות וגאולה

מושגים נוספים בנושא
מרבים בשמחה
נח מול אברהם
הצומות שיהפכו למועדים
זכור את אשר עשה לך עמלק
המבול
השבת
גלות וגאולה
מהות התורה
האש שבוערת לעולם
בריאת האדם
מהי אמונה?
תכלית הבריאה
הבנה וביטול
חסידות עכשיו!
לא מבינים

יושבים יהודים בארץ-ישראל, בירושלים ההולכת ונבנית מיום ליום, ומתפללים לה' שיגאל אותם מהגלות ויביא אליהם את הגאולה; האין כאן סתירה מניה וביה?! וכי אין אנו בני-חורין לחיות כרצוננו?! איפה כאן ה'גלות'?

ברם, ביהדות בכלל ובחסידות בכלל יש למושג 'גלות' משמעות עמוקה הרבה יותר מ'גלות' במובנה הפשוט; ולפי מושג זה של ה'גלות', שרויים אנו עדיין בגלות גדולה וקשה עד מאוד...

כמו חלום

גלות, בתפיסה הכללית ביותר, הריהי התייחסות בלתי-נכונה בין דברים. כאשר העליונים-בדרגה אינם נמצאים במקומם הגבוה וכאשר הנמוכים-בדרגה עולים למעלה - הרי זו גלות. גלות, אם כן, מציינת מצב בלתי-תקין, מצב לא-טבעי.

גם גלות ישראל מארצו נכללת בהגדרה זו. המצב הטבעי עבור יהודי הוא להימצא בארץ-ישראל, וכאשר הוא נמצא מחוצה לה ואילו בארצו שולט עם אחר - הרי זו גלות, שכן זהו מצב בלתי-תקין ובלתי-נכון. אולם ההגלייה הפיסית של עם ישראל מארץ-ישראל הינה מרכיב אחד בלבד של הגלות הכוללת.

הגלות העיקרית מתחילה בקב"ה, הנמצא, כביכול, בגלות; גלות השכינה. כאן בולט המצב הבלתי-תקין. הרי האמת היא ש'מלוא כל הארץ כבודו' ושכל המציאות יונקת את חיותה מהכוח האלוקי הטמון בה. אבל אמת זו חבויה ומוסתרת. אנו רואים לנגד עינינו רק את העולם הגשמי והחומרי, ואיננו רואים את הכוח האלוקי המחייה ומקיים את הכול. הקב"ה אינו מתגלה איפוא; הוא נמצא בגלות, כאשר את מקומו תופסת הגשמיות...

גלות נוספת היא גלות הנשמה. ערכה של הנשמה גבוה לאין-ערוך מערך הגוף (והראייה, שהנשמה חיה חיי-נצח ואילו הגוף הופך לאבן דוממת בצאת הנשמה ממנו). אולם במקום המצב האמיתי והטבעי שבו הנשמה היא השולטת על הגוף, הרי אצל רובנו המצב הוא הפוך והגוף ותאוותיו הם המעסיקים אותנו ביותר. כאשר התורה ועבודת-ה' אינן נתפסות (בהרגשה) כעיקר החיים, וענייני הגוף גוברים על צרכי הנשמה - הרי זו גלות הנשמה.

משום כך נמשלת הגלות לשינה, לחלום. החלום מבטא את הגלות בהיותו אף הוא צירוף של תקינות למראית-עין, המכסה על דברים שאינם נכונים ושאינם יכולים להיות נכונים. שהרי החלום הוא צירופם של דברים ומאורעות ותופעות בעולם, אשר כל אחד מהם יכול אמנם לעמוד בפני-עצמו, אולם צירופם יחד הוא בלתי-אפשרי לחלוטין. ועם זאת, המאפיין את החלום הוא הרגש הפנימי שבו - שבשעת החלום נעשה הבלתי-אפשרי למציאות קיימת, מובנת כביכול מעצמה.

שתיחשף האמת

זו הגלות האמיתית, הגלות הכוללת, המצב הבלתי-טבעי של העולם, של האדם, של השכינה. ועל כך אנו מתפללים ומבקשים - שתבוא הגאולה האמיתית והשלימה, שתיחשף לעיני-כול האמת של הדברים, שהאור האלוקי לא יסתתר עוד ושהנפש-האלוקית לא תהיה נתונה בשבי הגוף.

כאשר תתבטל הגלות הכוללת ישוב, באופן טבעי, גם עם ישראל כולו לארצו, ייבנה בית-המקדש השלישי והשכינה תשוב לשכון בישראל וביתר שאת מבעבר. כל עוד כל זה לא בא, ואדרבה, מבחינת היבט זה של הגלות, הרי החשיכה הרוחנית הולכת וגוברת - נתונים אנו בגלות ואנו מתפללים לה' 3 פעמים ביום: "ותחזינה עינינו בשובך לציון", בגאולה האמיתית והשלימה בביאת משיח צדקנו במהרה בימינו.


 

     

תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)