חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:50 י"ד בתמוז התשפ"ד, 20/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מדרש ואגדה לחג

דגם הגאולה
במידה מרובה מהווה גאולת מצרים מעין דגם לגאולה הגדולה שמצפה לנו בקרוב, אלא שזו תהיה גדולה לאין-ערוך מגאולת מצרים, כיוון שהיא תביא את העולם כולו ואת העם היהודי למצב שלם ואידיאלי.

אל תהיה 'חמץ'
החמץ תופח ואילו המצה נשארת בגודלה הטבעי. חג הפסח מלמד אותנו את ערכה של הענווה. לא להתנפח מעבר לממדים האמיתיים.

להיות בן-חורין
הכמיהה האנושית לחירות מבטאת את רצונו של האדם לעשות את מה שהוא רוצה באמת לעשות. חירות כזאת יכולה להיות מושגת רק על-ידי התורה והמצוות. באמצעותן יכול האדם לעמוד מול יצריו וחולשותיו, ולגלות את הנשמה שבתוכו.

דרשת הרב בשבת הגדול
רבנו הזקן מפרט את תוכן הדרשה של הרב ב'שבת הגדול': "והעיקר - לדרוש ולהורות להם דרכי ה', וללמד להם המעשה אשר יעשון". מהי הכוונה ב"להורות להם דרכי ה'"?

הנס של שבת הגדול
בכל שנה, בשבת שלפני פסח, אנו מציינים את הנס הגדול של 'מכת בכורות'. הדבר היה בעשרה בניסן, ביום השבת. הבכורים האמינו לאיום ובקשו לשחרר את היהודים אך לא נענו.

ארבעת הבנים שבהגדה
ארבעה בנים וארבעה סוגי שאלות. כל אחד שואל כפי מה שהוא. "מה הוא, אומר". כל אחד מארבעת הבנים, בדבריו ובשאלתו הוא מגלה את עצמו. הוא אומר את מה שהוא בעצם מהותו.

נא להכיר: הבן החמישי
בדורות האחרונים נולד טיפוס חדש של יהודי, בבחינת 'בן חמישי'. אלה אותם יהודים שנתרחקו כל כך מהמסורת היהודית, עד שאפילו אינם חשים צורך לבוא ולהשתתף ב'סדר'.

להתמיה את התינוקות
חז"ל תקנו לקיים בליל הסדר כמה פעולות שאינן מגוף המצוות של ליל הסדר, אלא כדי לעורר את התינוקות שישאלו על השוני בלילה הזה במטרה לגרום להם לשאול את השאלות ולקבל את התשובות בסיפור יציאת מצרים.


תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)