חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:23 זריחה: 6:07 י"ח באב התשפ"ב, 15/8/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שירה כפולה

מהי השירה הכפולה שישיר עם-ישראל בבוא הגאולה?
מאמרים נוספים בנושא
קיבוץ גלויות
חמור לבן
זאב עם כבש
אליהו הנביא
תחיית המתים
בית-המקדש השלישי
חישובי קיצים
דחיקת הקץ
גוג ומגוג
קיבוץ גלויות ובניין המקדש
מי יבנה את המקדש?
הבית השלישי - נצחי
שתי גאולות
הבקיעה העתידית של נהר מצרים
שירה כפולה

כשתבוא הגאולה, ישיר עם-ישראל שירה לה', כשם שהוא שר שירה לאחר נס קריעת ים-סוף. חז"ל אף אומרים, שבאותה שירה יש רמז לשירה העתידה, שכן נאמר "אז ישיר" - בלשון עתיד, וזה מכוון למשה רבנו, שיקום לתחייה בבוא הגאולה וישיר את השירה ההיא.

אולם השירה העתידה תהיה שונה משירת מצרים. וכך נאמר במדרש1: "אמר להם הקב"ה לישראל: בעולם הזה אמרתם לפני פעם אחת 'זה א-לי', אבל לעתיד-לבוא אתם אומרים אותו דבר ב' פעמים, שנאמר 'ואמר ביום ההוא הנה אלוקינו זה קווינו לו ויושיענו, זה ה' קווינו לו נגילה ונשמחה בישועתו'".

הביטוי 'זה' מציין התגלות. 'זה' אפשר לומר רק על דבר גלוי, שניצב מול העיניים. כאשר בני-ישראל אמרו "זה א-לי" לאחר קריעת ים-סוף, פירוש הדבר שהם ראו אז את הקב"ה, כביכול, והיו יכולים להראות באצבע ולומר: "זה א-לי". אבל בגאולה העתידה תהיה התגלות כפולה, ולכן נשיר אז פעמיים 'זה'.

העולם אינו בשל

ההתגלות האלוקית שעליה אמרו בני-ישראל "זה א-לי" הייתה התגלות של ניסים. בשעת קריעת ים-סוף התגלה בעולם-הזה כוחו האין-סופי של הקב"ה, וחולל דברים על-טבעיים. דרגות אלוקיות עליונות ביותר נתגלו אז לעיני-כול, עד שאמרו חז"ל: "ראתה שפחה על הים מה שלא ראה יחזקאל".

אבל לסוג כזה של התגלות אלוקית יש חיסרון מרכזי - זוהי התגלות שהעולם איננו בשל לקבלה. ההתגלות עצמה היא למעלה מכלי-הקיבול של העולם, אלא שהקב"ה יוצר מצב שיתגלו בעולם דרגות אלוקיות עליונות. לכן, כשחולפת ועוברת אותה התגלות, נשאר העולם במצבו הנחות. כשקרה נס - הייתה התרגשות עצומה, אבל לאחר הנס חוזר הכול לקדמותו.

אך יש סוג שני של התגלות: כאשר מתגלית האמת הפנימית של העולם-הזה עצמו. המצב הרגיל של העולם, מה שמכונה טבע, מתגלה פתאום כפי שהוא לאמיתתו - כוח אלוקי. הקב"ה מגלה, כי חוקי הטבע עצמם ואף הגשמיות של העולם - הם בעצם אלוקות. עד עכשיו הייתה האמת האלוקית שבדברים מוסתרת ונעלמה, ועכשיו היא מתגלית כפי שהיא.

יתרונה של התגלות זו בכך, שאין כאן דבר שמחוץ לגדרי העולם, אלא אדרבה - זוהי האמת של העולם עצמו. כאשר אמת זו מתגלית, דומה הדבר לחידה שפוצחה, שמרגע זה שוב אין כאן חידה. כך העולם, לאחר שמתגלית האמת האלוקית שבו, שוב אין הוא יכול להסתיר, והכול רואים כי הקב"ה מנהיג את העולם וממלא את כל המציאות.

שילוב שני המרכיבים

ההתגלות הזאת, של סילוק כל ההסתרים, תהיה בגאולה העתידה. אז ייעלמו כל הדברים הגורמים לעולם-הזה להסתיר את אור הקדושה. העולם עצמו יהיה 'כלי' לגילוי האמת שבו-עצמו - שכל-כולו אינו אלא אלוקות.

אלא שהתגלות זו תבוא יחד עם ההתגלות הראשונה - של גילוי הדרגות האלוקיות העליונות, וכך יהיה בגאולה שילוב של שתי ההתגלויות: זו שמלמעלה וזו שמלמטה. על כך נאמר: "ונגלה כבוד ה' וראו כל בשר יחדיו כי פי ה' דיבר". שני חלקי הפסוק מבטאים את שני ההיבטים של ההתגלות האלוקית שתהיה לעתיד לבוא:

"ונגלה כבוד ה'" - זהו הגילוי מלמעלה, כאשר הדברים העליונים הנשגבים ביותר יתגלו וייראו; ועם זאת יהיה "וראו כל בשר" - הבשר הגשמי עצמו, מצד תכונותיו הטבעיות, יראה את האלוקות. לכן, בשירה שתיאמר לעתיד-לבוא ייאמר פעמיים "זה" - כנגד שתי ההתגלויות האלוקיות שיתרחשו אז - גילוי האלוקות שמעל לעולם וגילוי האלוקות שבתוך העולם עצמו.

(מתוך הספר "ימות המשיח" בהוצאת "צעירי אגודת חב"ד - המרכז", מאת הרב מנחם ברוד)

____________

1)     שמות-רבה, סוף פרשה כג.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)