חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:02 י"ד בניסן התשפ"ד, 22/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

סיפור חורבנם של בתי המקדש


מאמרים נוספים
סיפור חורבנם של בתי המקדש
דברים שכדאי לדעת על בית המקדש
הבדלים בין בתי המקדש במושגי החסידות
תכנית המקדש השלישי
כיצד ייבנה בית המקדש השלישי?
הניסים שארעו בבית המקדש
הכמיהה לבניין בית-המקדש

שני בתי המקדש, בית המקדש הראשון ובית המקדש השני חרבו באותו יום, בהבדל שנים כמובן, בתשעה בחודש מנחם-אב:

הבית הראשון

בתשעה לחודש אב נחרב הן בית המקדש הראשון והן בית המקדש השני. הבית הראשון, שנבנה בידי שלמה המלך, נחרב בידי צבא נבוכדנצר מלך בבל, בשנת שלושת אלפים שלושת מאות שלושים ושמונה לבריאה (לפני 2,430 שנה, בהתייחס לשנת תשס"ח-2008). ארבע מאות ועשר שנים עמד הבית על מכונו, ונחרב בימי צדקיהו המלך.

התלמוד מגלה כי שלמה המלך צפה אפשרות של חורבן, ועל-כן הקים בית גנזים מיוחד במעבה האדמה לגניזת כלי המקדש. ואמנם, תקופה מסויימת לפני החורבן נגנזו כמה מכלי המקדש העיקריים, ובהם הארון ובו שני לוחות הברית.

הבית השני

לאחר גלות בת שבעים שנה בבבל, הכריז כורש, מלך פרס, על התחלת בנין הבית השני. בעקבות הכרזתו אספו המוני יהודים גולים את מיטלטליהם ועלו לירושלים. חומות ירושלים ובתיה, וכן בית המקדש עצמו, היו חרבים. מסופר כי בעת הנחת היסודות לבניין בית המקדש החדש התערבבו קולות הבכי של הזקנים, שעוד זכרו את כבודו ותפארתו של הבית הראשון, עם תרועות השמחה של יתר העם. כעבור עשרים ושתיים שנה הוקם בית המקדש השני והוא התקיים ארבע מאות ועשרים שנה.

החורבן

לאחר מצור שנמשך על ירושלים חודשים ארוכים, הכניעו הלגיונות הרומיים את יהודי העיר, המיתו רבים מהם והעלו באש את בית המקדש. היה זה בשנת שלושת אלפים שמונה מאות עשרים ושמונה שנים לבריאת העולם (לפני 1940 שנה, בהתייחס לשנת תשס"ח-2008), בימיו של רבי יוחנן בן זכאי.

תיאורי חז"ל על רגע השריפה מעבירים צמרמורת: "כשראה כוהן גדול שנשרף (בית המקדש), עלה לראש גגו של היכל ועמו כיתות- כיתות של פרחי כהונה ומפתחות ההיכל בידיהם. אמרו לפני הקב"ה: 'ריבונו של עולם! הואיל ולא זכינו להיות גזברים נאמנים לפניך - הרי מפתחות ביתך מסורים לך'! וזרקום כלפי מעלה. יצאה כמין פיסת יד וקיבלתם. כשראו הכוהנים והלוויים שנשרף בית המקדש, נטלו את הכינורים ואת החצוצרות... ונפלו באש ונשרפו" (פסיקתא רבתי כו,ז).


 
   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)