חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:49 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ר' משה זליג (ג'יי) ליטווין ע"ה
ר' משה-זעליג הלוי (ג'יי) ליטווין ז"ל נפטר בחודש ניסן תשס"ד. הוא היה מראשי פרוייקט צעירי חב"ד להצלת ילדי צ'רנוביל. ג'יי, שהיה במאי במקצועו, גילה את אור היהדות והחסידות על-ידי שלוחי חב"ד במילווקי ודבק באורחות החיים החסידיים בכל מאודו ונפשו. את כישרונותיו ומרצו הקדיש לעבודת הקודש בפרוייקט ההצלה של ילדי צ'רנוביל מטעם צעירי-אגודת-חב"ד. את הפרוייקט יזם הרבי מליובאוויטש, וג'יי תרם רבות להצלתם של אלפי ילדים שהועלו ארצה במסגרת הפרוייקט.
כתבות נוספות
ר' יוסף יצחק הלוי רייטשיק ע"ה
ר' מאיר ורזוב ע"ה
ר' יוסף-יצחק איידלמן ע"ה
ר' משה זליג (ג'יי) ליטווין ע"ה

 

ארבע שנים לאחר פיצוץ הכור הגרעיני בצ'רנוביל, בשנת תש"נ, החלו צעירי-חב"ד בפרוייקט ההצלה, ור' משה זליג (ג'יי) ליטווין ע"ה התגייס לפרוייקט. בשנת תשנ"ג עלה ארצה עם משפחתו. תחילה התגורר בכפר-חב"ד ואחר-כך קבע את מושבו ברחובות.

במסגרת פעילותו הפך ג'יי למומחה להיבטים של קרינה רדיואקטיבית על ילדים ועסק כמתאם התחום הרפואי בפרוייקט ילדי צ'רנוביל. במסגרת עבודתו, נסע מספר פעמים לבקר מקרוב את הילדים המתגוררים באיזור הכור האטומי בצ'רנוביל, בו אירע הפיצוץ.

ג'יי ניחן בעט סופרים, בשפה האנגלית, ובכישרון תקשרותי רב. את הכשרונות הללו רתם ג'יי לטובת פרסומו של של הפרוייקט בעולם כולו. אין ספק כי הפרוייקט זכה לפרסום עצום, גם על ידי ארגון האומות המאוחדות (האו"ם) וארגון הבריאות הבין לאומי, עמו קיים ג'יי קשרים רצופים.

בנוסף לעבודתו בפרוייקט לילדי 'צרנוביל, פירסם ג'י מאמרים וכתבות רבות בנושאי יהדות וחסידות, שקירבו את קוראיהם לעולם התורה והחסידות ולאורו של הרבי.

בשנים האחרונות חלה ג'יי במחלה קשה, וחרף מחלתו וייסוריו הקשים, הוא הקים, ביחד עם יבלח"ט הרב מנחם קוטנר שיחי' ופעילים נוספים בצעירי חב"ד - את הפרוייקט של צעירי חב"ד למען נפגעי הטרור,  והקדיש שעות רבות, מזמנו היקר, לעזרת משפחות הנפגעים.

עיתונים רבים בארה"ב, וביניהם ה-JTA (סוכנות הידיעות היהודית), דיווחו בהרחבה, על פטירתו, לאחר שהיה מוכר בקרב עסקנים יהודיים בארה"ב, בעקבות פעילותו הרבה לטובת ילדי צ'רנוביל.

הרב יוסף-יצחק רייטשיק ז"ל, העומד בראש הפרוייקט למען ילדי צ'רנוביל, שעבד עימו שנים רבות, סיפר כי ר' משה ליטווין היה אדם מוכשר במיוחד, ואת כל כישרונותיו השקיע בזולת.

הרב יוסף יצחק הכהן אהרונוב שיחי', יו"ר צעירי אגודת חב"ד, אמר כי "צעירי-חב"ד ידאגו להנציח את זכרו בצורה הראויה לאיש יקר וגדול שהלך מעימנו".

הרב יצחק הר-צבי שיחי', ששימש בעבר מנהל המוסד לילדי צ'רנוביל ועמד בקשרים שוטפים עם ג'יי, סיפר: "ג'יי גילה רגישות אישית יוצאת דופן כלפי הילדים. כאשר ילד היה צריך לעבור טיפול רפואי, ג'יי התעניין בכל פרט במצבו וליווה את תהליך הטיפול. הוא פיתח קשרים אישיים עם הילדים, בייחוד עם הילדים שנזקקו לטיפולים. הוא גם השתדל לא להחמיץ שום קבלת-פנים לכל קבוצה חדשה שנחתה בנמל התעופה בן-גוריון. פשוט אהב את הילדים".

ר' משה זליג הלוי ליטויין ע"ה, הניח אחריו, אשה, בנים ובנות ההולכים בדרכיו.

תנצב"ה

מראה העיר צ'רנוביל לאחר הפיצוץ בכור. ג'יי ביקר גם שם.


   

תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)