חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:10 זריחה: 6:13 ב' באייר התשפ"א, 14/4/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

18 שנה להילולת הרבי מליובאוויטש
העולם היהודי יציין את יום ההילולא ה-18 של הרבי מליובאוויטש, בשורה של אירועים, התוועדויות ועצרות שייערכו בארץ ובעולם כולו. השנה יחול יום ההילולא בשבת ולפיכך יוקדמו חלק מהמנהגים ליום שישי. רבבות יעלו לציונו של הרבי בבית העלמין היהודי ברובע קווינס שבניו-יורק. ביום השבת יתקיימו התוועדויות בכל בכל רחבי תבל. ביום גדול וקדוש זה יכולים כל אחד ואחת מאיתנו לקבל שפע של כוחות וברכות, על-ידי התקשרות לרבי, וקבלת החלטות טובות בענייני תורה ומצוות, ובעיקר בעניינים שבהם 'חי' ועסק כל ימיו. יום התעלותו של הצדיק הוא יום התעלות של כל בני הדור, וזו משמעות המושג 'הילולא'.

לפירוט מנהגי יום ההילולא - הקש כאן.

במהלך שנות נשיאותו של הרבי, הרבה הרבי להסביר כי צדיק, גם לאחר הסתלקותו מהעולם הזה, מוסיף להנהיג את צאן מרעיתו. ואכן, הדברים לא נותרו בחלל בית המדרש. שיחותיו של הרבי בנושא זה הצליחו לעורר את האמונה הפנימית של חסידי חב"ד ולהניעם במלוא התנופה להפצת תורת החסידות לכל פינה בעולם. בשנים האחרונות משתאה העולם היהודי כולו נוכח פריחתה של חסידות חב"ד והתפשוטתה למימדים עצומים ביותר, כאשר מאות שלוחים חדשים יצאו בשנים האחרונות לפינות נידחות בכל רחבי העולם, בכל מקום שמצויים בו אפילו יהודים מעטים.

תופעה פלאית

ככל שחולפות השנים כן גוברת ההכרה שהרבי מליובאוויטש הוא תופעה פלאית, נדירה ומיוחדת במינה, יחידה לא רק בדורנו, אלא גם בין דורות רבים. מבחינות רבות הוא עיצב את דמות היהדות בדורנו. דרכו, שהייתה בתחילה נחלת מעטים, נעשתה במרוצת השנים נחלתו של עם-ישראל כולו.

הרבי קיבל לידיו את שרביט ההנהגה בתקופה שבה הייתה היהדות נתונה במגננה קשה, וכל שאיפתה הייתה לשמור על בניה מפני הרוחות העזות שנשבו בחוץ. הרבי העביר את היהדות ממִגננה להסתערות. במקום להסתגר ולהתגונן, קרא ליציאה החוצה ולהבאת אור היהדות להמוני אחינו בארץ ובתפוצות. בנקוף השנים נעשתה דרכו זו מופת ודוגמה לכלל היהדות הדתית והחרדית.

הרבי הצליח ליצור מערכת קשרים מופלאה עם כל חלקי העולם היהודי. לא היו אצלו מחיצות בין יהודים. בפתח חדרו היה אפשר לראות אדמו"רים ורבנים, מדענים ומדינאים, אנשי-עסקים ואמנים, שועי-ארץ ופשוטי-עם. עם כולם מצא שפה משותפת, תרתי משמע, וכל אחד ואחד יצא ממנו בהרגשה שהרבי הוא שלו ורק שלו.

במהלך ההתוועדויות ברחבי העולם יספרו הנואמים על פועלו של הרבי ועל ישועות שהביא לכלל ולפרט. זרם בקשות הברכה הזורם לציונו של הרבי, ברובע קווינס שבניו-יורק (ארה"ב), גובר והולך משנה לשנה וסיפורי נפלאות נשמעים מרבים.

"מה זרעו בחיים אף הוא בחיים"

חז"ל אמרו על יעקב אבינו "מה זרעו בחיים, אף הוא בחיים". אם רואים ש'זרעו' של הצדיק הולך בדרכו, לומד את תורתו וממשיך את מפעליו – הרי זו הוכחה ש"אף הוא בחיים". מבחינה זו, רואה העולם כולו כיצד 'זרעו' של הרבי – הלוא הם רבבות אלפי תלמידיו, חסידיו, שלוחיו ומקושריו – הולכים בדרכו ומעצימים את מפעליו הכבירים ברחבי תבל.

יום סגולה והתקשרות

ביום ההילולא של הרבי יכולים כל אחד ואחת מאיתנו לקבל שפע של כוחות וברכות, על-ידי התקשרות לרבי, וקבלת החלטות טובות בענייני תורה ומצוות, ובעיקר בעניינים שבהם 'חי' ועסק כל ימיו. יום התעלותו של הצדיק הוא יום התעלות של כל בני הדור, וזו משמעות המושג 'הילולא'.

יום ההילולא הינו יום של חיזוק ההתקשרות לרבי וחיזוק ההליכה בדרכו ועל-פי הוראותיו, ומעל הכול – חיזוק האמונה בדבריו הקדושים על הגאולה הקרובה לבוא. ביום גדול וקדוש זה יכולים כל אחד ואחת מאיתנו לקבל שפע של כוחות וברכות, על-ידי התקשרות לרבי, וקבלת החלטות טובות בענייני תורה ומצוות, ובעיקר בעניינים שבהם 'חי' ועסק כל ימיו. יום התעלותו של הצדיק הוא יום התעלות של כל בני הדור, וזו משמעות המושג 'הילולא'.

מנהגי יום ההילולא

בג' בתמוז, יום ההילולא של הרבי מליובאוויטש, נוהגים על-פי המנהגים שקבע הרבי לאחר הסתלקות חותנו, הרבי הקודם. מאחר והשנה - תשע"ב - יחול יום ההילולא בשבת (פרשת קורח), יוקדמו חלק ממנהגי יום ההילולא ליום שישי ב' בתמוז. בבוקר, אחרי התפילה, כותבים 'פדיון-נפש', מניחים אותו באחד מספריו של הרבי, ולאחר מכן משגרים אותו כדי לקראותו על הציון הקדוש (מספר הפקס': 001-718-7234444, או משגרים באימייל: ohel@ohelchabad.org. נותנים תוספת צדקה למוסדותיו של הרבי. לפני כניסת השבת מדליקים נר נשמה. בשבת-קודש כל אחד ואחד משתדל לעלות לתורה (ובמקום שמספר הקרואים אינו מספיק, עושים כמה מניינים לקריאת התורה). לומדים פרקים ממאמר החסידות האחרון שמסר הרבי, 'ואתה תצווה', וכמו-כן פרקי משנה שמתחילים באותיות שמו הקדוש. במהלך השבת עורכים התוועדות חסידית.

לפירוט המלא של מנהגי יום ההילולא - הקש כאן.


פעילויות נוספות
בקלות ובלי להתאמץ: מוכרים את החמץ
'החיים השמחים': 28 סיבות לשמוח
הכנס השנתי של שלוחי חב"ד
פרעה עושה בבני-ישראל שמות
כמעט בן מאה, ועדיין בונה חנוכיות
בניו-יורק: אלפי השליחות התכנסו
פורסמו שמות הזוכים במבצע הגדול: 'שבועות 10'
צוות קעמפ השלוחים התכנס; הרב גורביץ התוועד
18 שנה להילולת הרבי מליובאוויטש

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)